Εμεινε δεύτερος ο Παμβοχαϊκός, 3-0 τον ΑΟ Κηφισιάς

22:06 9/2/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ο Παμβοχαϊκός σημείωσε την 11η νίκη του στο πρωτάθλημα της Α1 ανδρών και μάλιστα στο Ζηρίνειο επί της Κηφισιάς με 3-0 σετ. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Η Κηφισιά έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ ήταν προηγήθηκε 25-24, αλλά ο Παμβοχαϊκός με σερί 3-0 πήρε το 1ο σετ κι άνοιξε το δρόμο για τη νίκη έχοντας πρωταγωνιστές τους Μαντέκα, Καλντέιρα αλλά και το αποτελεσματικό σερβίς που του απέφερε 8 άσσους. Να σημειωθεί πως ο Παμβοχαϊκός
αγωνίστηκε και πάλι χωρίς τους τραυματίες Γιοβάνοβιτς, Καραγιάννη. Η Κηφισιά είχε προβλήματα στην υποδοχή, επέστρεψε μετά από καιρό ο Σαρικεϊσογλου αλλά έδειξε ανέτοιμος.Στο 1ο σετ, η Κηφισιά προηγήθηκε με 18-14, 19-15. Στη συνέχεια ο Παμβοχαϊκός βελτιώθηκε στο μπλοκ και το σέρβις και ψαλίδισε την διαφορά, αλλά η Κηφισιά έφτασε στο 24-22.Ο Παμβοχαϊκός πήρε τον πόντο με τον Καλντέιρα για το 24-23, ο Πανταλέων χάλασε με το σερβίς του την υποδοχή της Κηφισιάς και ο Μπέλλος κάρφωσε άουτ (24-24).Ο ίδιος παίκτης έκανε το 25-24 για τον ΑΟΚ, αλλά ο Μπάκας ισοφάρισε (25-25), ο Δρογκάρης με άσσο έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους (26-25) και στη επόμενη φάση νέο πολύ καλό σερβις του Δρογκάρη, ο Μαντέκας διαμόρφωσε το 25-27.Μετά την ανατροπή στο φινάλε του 1ου σετ ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά με 8-4, ο ΑΟΚ μείωσε σε 11-0 αλλά και πάλι η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +4 από τα σερβίς του Μπάκα.Η Κηφισιά μειωσε στο 16-18, ωστόσο η ομάδα του Ζαλμά με τον Κατσανεβάκη στο σερβις και με τους Καλντέιρα και Μαντέκα στην επίθεση έκανε σερί 7-0 και πήρε και το 2ο σετ.Στο 3ο σετ η Κηφισιά προσπάθησε να αντισταθεί και να πάρει το σετ που θα την έβαζε στον αγώνα. Είχε προβάδισμα με δύο πόντους μέχρι το16-14. Η ομάδα του Βραχατίου πίεσε και πάλι με το σερβίς της και με άσσο του Μαντέκα ισοφάρισε 16-16.Αργότερα ήταν η σειρά του Κατσανεβάκη να πάει στο σερβίς και να δημιουργήσει προβλήματα στους γηπεδούχους, ενώ η «χαριστική βολή» ήρθε από τον Καλντέιρα ο οποίος έκανε το 21-18.Οι Μπέλλος, Καριπίδης εκμεταλεύτηκαν δύο "κόντρα" επιθέσεις και έφεραν και πάλι την Κηφισιά στον πόντο (23-22). Ο Μαντέκας έφτασε σε ματς μπολ, ο Μπέλλος μείωσε σε 24-23 αλλά ο Μαντέκας τελείωσε τον αγώνα λυτρώνοντας τον Παμβοχαϊκό.Τα σετ: 25-27, 16-25, 23-25.ΑΟ Κηφισιάς (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (1/1, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Σαρικεϊσογλου 1 (1/5, 1 μπλοκ, 57% υπ.), Παπαγγελόπουλος 4 (3/6, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 4 (4/6), Μπέλλος 10 (8/23, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Καριπίδης 14 (12/21, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 43% υπ.) / Ταμπουρατζής (λ. - 62% υπ., 23 % άριστες), Ντε Σόουζα Σοάρες 1 (1/1), Κούνας 5 (2/4, 3 μπλοκ, 59% υπ.), Δεληπρίμης.Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μαντέκας 13π. (11/15, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 56% υπ.), Καλντέιρα 18 16/30, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 50% υπ.), Δρογκάρης 5 (1/2, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Κατσανεβάκης 5 (1/3, 4 άσσοι), Πανταλέων 7 (4/8, 3 μπλοκ), Μπάκας 14 (13/24, 1 άσσος) / Δημητρακόπουλος (λ. - 50% υπ., 33% άριστες), Μπεκιάρης, Παπαδόπουλος, Καραγιάννης.