Έκτη η Eθνική γυναικών

Η Ολλανδία έγινε η πρώτη ομάδα μετά από τουλάχιστον τρία χρόνια που νίκησε την εθνική γυναικών δύο φορές στην ίδια διοργάνωση.Η παγκόσμια πρωταθλήτρια γνώρισε την ήττα από τις Ολλανδέζες με 11-10 στην παράταση (9-9 κανονικός αγώνας) και κατετάγη στην έκτη θέση στο προολυμπιακό τουρνουά της Τεργέστης.Η Ολλανδία, χρυσή Ολυμπιονίκης το 2008 στο Πεκίνο, είχε νικήσει την Ελλάδα στο ντέρμπι του Β' Ομίλου, ωστόσο ούτε αυτή θα συμμετάσχει στους Ολυμπιακούς Αγώνες.Τον
αγώνα έστειλε στην παράταση η Βίβιαν Σέβενιτς, καθώς σκόραρε στις αρχές της τελευταίας περιόδου.Η Μπιουράχ Χακβέρντιαν έβαλε την Ολλανδία μπροστά στο σκορ στην εκπνοή του πρώτου τρίλεπτου της παράτασης. Η Γιασμίν Σμιτ έφερε τη διαφορά στα δύο γκολ (11-9) προτού μειώσει στο τελικό 11-10 η Αντιγόνη Ρουμπέση.Αυτή ήταν η τελευταία συμμετοχή των Άντι Μελιδώνη και Γιούλι Λαρά με την εθνική ομάδα.Τα οκτάλεπτα: 1-2, 2-4, 5-2, 1-1 (κ.α) 0-1, 1-1 (παρ.).Τα γκολ των δύο ομάδων σημείωσαν οι:ΕΛΛΑΔΑ (Μορφέσης): Τσουκαλά 3, Ρουμπέση 3, Ψούνη 1, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 1, Μανωλιουδάκη 1.ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Μαουγκέρι): Σμιτ 3, Μ.Κάμπουτ 3, Χακβέρντιαν 1, Στόμχορστ 1, Φαν Μπέλκουμ 1, Σέβενιτς 1, Φερμέερ 1.