Εκανε το πρώτο βήμα για τον τελικό του Κυπέλλου η Ομόνοια, 1-0 τον Εθνικό

Εκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Κύπρου η Ομόνοια, που επικράτησε με 1-0 του Εθνικού Αχνας στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό. Στο άλλο παιχνίδι για την φάση των 4, Απόλλων και Ανόρθωση έμειναν στο 1-1 και όλα θα κριθούν στον επαναληπτικό. Προβάδισμα πρόκρισης για Ομόνοια
Προβάδισμα για να προκριθεί στον τελικό του Κυπέλλου πήρε η Ομόνοια, μετά την νίκη της με 1-0 επί του Εθνικού.Η ομάδα του Νεόφυτου Λάρκου παρουσιάστηκε καλύτερη στο πρώτο μέρος
και πήρε τα ηνία του αγώνα στα χέρια της. Η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς στο 45` όταν ο Σπούφιν τροφοδότησε τον Μακρίδη και αυτός με πλασέ έκανε το 1-0.Στην επανάληψη, ο Εθνικός έψαξε το γκολ της ισοφάρισης και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να το πετύχει, χωρίς όμως την επιθυμητή κατάληξη, με το 1-0 να είναι το τελικό σκορ.Ανοιχτοί λογαριασμοί
Ανοιχτούς λογαριασμούς για τον επαναληπτικό του Αντώνης Παπαδόπουλος άφησαν Απόλλων Λεμεσού και Ανόρθωση, μετά το 1-1 στον πρώτο ημιτελικό, αν και το εκτός έδρας γκολ είναι υπέρ της κυρίας.Στο 19` η Ανόρθωση είχε ακυρωθέν γκολ, καθώς ο Οκκάς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Στο 73ο λεπτό όμως ο Περόνε ήταν πιο τυχερός και έγραψε ο 1-0. Και ενώ όλα έδειχναν ότι οι φιλοξενούμενοι θα πανηγύριζαν την νίκη, ο Κόλιν ανέτρεψε τον Σεμέδο στο 90` και ο Κιντέρος έκανε το 1-1 από τα έντεκα βήματα.Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των πρώτων αγώνων για τα ημιτελικά: