Εγραψε ιστορία ο Τζόκοβιτς

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς είχε την ευκαιρία να είναι από τους λίγους τενίστες που έχουν καταφέρει να αγωνιστούν υπό το φως των προβολέων στο Γουίμπλεντον.

"Δεν έχουν διεξαχθεί πολλά ματς αργά το βράδυ στο Γουίμπλεντον. Είμαι πολύ χαρούμενος που μπήκε το όνομά μου στο βιβλίο της ιστορίας", τόνισε ο σέρβος τενίστας, ο οποίος δεινοπάθησε για να κάμψει την αντίσταση του Ρόχους με 3-2 σετ (4-6, 6-2, 3-6, 6-4, 6-2).

Ο αγώνας διακόπηκε για 35 περίπου

λεπτά μετά το τέλος του τρίτου σετ, καθώς είχε πέσει το σκοτάδι. Στη συνέχεια έγιναν οι προετοιμασίες για να κλείσει η οροφή και να ανοίξουν τα φώτα, ώστε να συνεχιστεί ο αγώνας.

Πάντως αυτό το διάλειμμα βοήθησε τον κάτοχο του αυστραλινού όπεν το 2008, να ανασυντάξει τις δυνάμεις του: "Το διάλειμμα με βοήθησε, καθώς δεν αισθανόμουν καλά εκείνη τη στιγμή. Επρεπε να ξεκουραστώ και να καθαρίσει το μυαλό μου", τόνισε ο Τζόκοβιτς, ο οποίος πάντως επισήμανε ότι αυξήθηκε η υγρασία στο γρασίδι μόλις έκλεισε η στέγη.