Εύκολα ο Ικαρος Καλλιθέας, 86-71 τον Ηλυσιακό

Ο Ικαρος επικράτησε εύκολα με 86-71 του Ηλυσιακού στην Καλλιθέα, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών και εδραιώθηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι συνεχίζουν να βρίσκονται σε δύσκολη θέση, αναφορικά με την παραμονή τους στην κατηγορία.Στρναντ (20 π.) και Γκίμπσον (19 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Καλαφατάκη, με άξιους συμπαραστάτες τους Βρκιτς (13 π.), Κυρίτση (12 π.) και Φαγιέ (10 π.).Για το συγκρότημα του Ζευγώλη προσπάθησαν οι Αναγκόνιε (14 π.), Σπανός (11 π.) και Στόγκλιν (10 π.).Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις
δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και ξέφυγαν με επτά πόντους (19-12). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ικαρο στο +7 (21-14).Ο Ηλυσιακός μείωσε με ένα γρήγορο σερί 4-0 (18-21), στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα δικό τους 9-0 και ανέβασαν την διαφορά τους σε διψήφιο αριθμό, για πρώτη φορά στον αγώνα (31-20). Στην συνέχεια, με τρία συνεχόμενα τρίποντα του Στρναντ, η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της για τον Ικαρο (34-22). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι, με τρίποντο του Στόγκλιν, πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με -7 (37-44). Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Στρναντ συνέχισε να... εκτελεί από τα 6,75μ. (5/7 τρίποντα) και ο Ικαρος διατηρούσε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα το προβάδισμα και πήγε στην τελευταία περίοδο του αγώνα με +11(67-56). Ο Ηλυσιακός εκμεταλλεύτηκε την προβληματική λειτουργία του Ικαρου στην επίθεση, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και μείωσε την διαφορά στους επτά (69-62).Ωστόσο, ο Στρναντ, με το έκτο του τρίποντο, έδωσε εκ νέου... αέρα 10 πόντων στους γηπεδούχους, τελειώνοντας ουσιαστικά την αναμέτρηση (72-62). Ο Ικαρος διατήρησε το προβάδισμά του μέχρι το τέλος και επικράτησε με το τελικό 86-71. Τα δεκάλεπτα: 21-14, 23-23, 23-19, 19-15.