Εύκολα ο ΑΠΟΕΛ, 4-1 τον Ολυμπιακό

Με νίκη συνέχισε ο ΑΠΟΕΛ στο κυπριακό πρωτάθλημα, λίγες ημέρες μετά τη σπουδαία επικράτηση επί της Ζενίτ. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς επικράτησε 4-1 του ολυμπιακού Λευκωσίας στο ΓΣΠ, με τους Σολάρι και Χαραλαμπίδη να πετυχαίνουν από δύο γκολ. Ολα στην αναμέτρηση έγιναν στη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου. Στο 49' ο Χαραλαμπίδης
πλάσαρε ιδανικά τον Παβλόφς και έκανε το 1-0, ενώ στο 64ο λεπτό ο Σολάρι μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος.Η κόκκινη κάρτα του Ντε Πίνα, τρία λεπτά αργότερα, έσβησε κάθε ελπίδα του Ολυμπιακού Λευκωσίας, που δέχθηκε και τρίτο γκολ στο 69'  ξανά από τον Σολάρι. Στην επόμενη φάση ο Σωτηρίου μείωσε σε 1-3, για να γράψει τον επίλογο της αναμέτρησης ο Χαραλαμπίδης στις καθυστερήσεις.Ολυμπιακός (Νίκος Παπαδόπουλος): Παβλόφς, Παουλίνιο, Αουρέλιο, Ντε Πίνα, Μπάιτς, Μέρσιο, Σόουζα, Κάρλος Αντρέ (58' Σωτηρίου), Κενμόκνε (72' Πολυκάρπου), Μιροσάβλιεβιτς (82' Κόιτα), Τσιντί.ΑΠΟΕΛ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Χιώτης, Σολωμού, Αλεξάνδρου, Ολιβέιρα, Κακά (64' Αίλτον), Πίντο, Μοράις, Γιάχιτς, Ατόρνο (54' Τρισκόφσκι), Χαραλαμπίδης, Σολάρι (88' Σατσιάς).