Εύκολα η Μπάμπεργκ, 84-70 την Στρασμπούρ

Η Μπάμπεργκ δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στην Στρασμπούρ, επικρατώντας με 84-70 εντός έδρας, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της φετινής Euroleague.Σμιθ (19 π.), Γκαβέλ (16 π.), Φορντ (11 π.) και Ζίρμπες (10 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Φλέμινγκ, ενώ από το συγκρότημα του Κολέ διακρίθηκαν οι Αζινσά (19 π.), Ντουπόρ (13 π.) και Ντιό (12 π.).Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με όπλο την ευστοχία τους στα δίποντα (9/15), έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +5 (21-16). Η Στρασμπούρ
αύξησε την διαφορά της στο +7 (23-16), στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά μέχρι εκεί. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την απόδοση τους, επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους και με όπλο τα τρίποντα (6/12), έκαναν επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 27-8 και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +14 (43-29).Η ομάδα του Φλέμινγκ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο και με ηγέτη τον Σμιθ στην επίθεση, ξέφυγε με +21 (53-32), διαφορά που κράτησε μέχρι το τέλος της περιόδου (66-45).Στην -διαδικαστικού χαρακτήρα- τέταρτη περίοδο, το συγκρότημα του Κολέ εκμεταλλεύτηκε την χαλάρωση των γερμανών και με επιμέρους σκορ 21-10, μείωσε την διαφορά στους 10 (66-76) στο 37', αλλά μέχρι εκεί.Με τους Γκαβέλ και Ζίρμπες, η Μπάμπεργκ διατήρησε την διαφορά της σε διψήφιο αριθμό, επικρατώντας με το τελικό 84-70.Τα δεκάλεπτα: 16-21, 27-8, 23-16, 18-25.Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Γκόλντσμπερι 6 (1), Σάντερς 5 (1), Ράιτ 4, Σμιντ, Νιούμαν 2, Φορντ 11 (1), Μάρκοτα 2, Τζέικομπσεν 9 (3), Γκαβέλ 16 (3), Σμιθ 19 (3), Ζίρμπες 10.Στρασμπούρ (Κολέ): Τουπάνε 2, Ντιό 12 (2), Λελούπ 5 (1), Λακόμπε 2, Κάμπελ 2, Γκριρ 4, Ντουπόρ 13,  Αμπρομάιτις 5 , Αζινσά 19, Μέρφι 6.