Δύσκολο 3Χ3 για Σιένα, 82-76 την Κίμκι

Με πολύ καλή εμφάνιση στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Σιένα έκαμψε την αντίσταση της Κίμκι, επικρατώντας με 82-76 στην Ιταλία και έκανε το 3Χ3 στον έκτο όμιλο του Top 16 της EuroleagueΚίμκι ήταν καταιγιστική στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και κατάφερε στο 4' να προηγηθεί με 16-2! Ωστόσο, η Σιένα απάντησε άμεσα και με ένα δικό της 18-6, μείωσε σε 20-22 στο 9'. Το μομέντουμ του
πρώτου δεκαλέπτου ανήκε στην Κίμκι, που αύξησε εκ νέου το προβάδισμα της στους επτά (27-20).Στην δεύτερη περίοδο τα δεδομένα δεν άλλαξαν. Η Σιένα, με τρίποντο του Μος, μείωσε σε 23-29 στο 13', αλλά η ρωσική ομάδα ένα λεπτό αργότερα έκανε το 32-23. Ωστόσο, η ιταλική ομάδα κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο -2 (39-41).Η Κίμκι διατηρούσε το προβάδισμα στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά η Σιένα στο 26' ισοφάρισε σε 52-52, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο τέταρτο δεκάλεπτο ισόπαλες, με 60-60.Στην τελευταία περίοδο, το... θρίλερ συνεχίστηκε, αφού το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. Στο 37', η Σιένα προηγήθηκε με 75-72 και τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με το τελικό 82-76.Τα δεκάλεπτα: 20-27, 19-14, 21-19, 22-16.