Χαμένη ευκαιρία στην Ισπανία για τον Ολυμπιακό

Τα... ξεσπάσματα δεν ήταν αρκετά για τον Ολυμπιακό, ώστε να δραπετεύσει με το διπλό από τη Βαρκελώνη. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ηττήθηκε 68-76 από την Μπαρτσελόνα και με ρεκόρ 1-2 στο Top 16 της Euroleague υποχώρησε στην 5η θέση. Η ελληνική ομάδα, αν και σε όλη τη διάρκεια του αγώνα "κυνηγούσε" τους γηπεδούχους, είχε τις ευκαιρίες της στο φινάλε, αν όχι να φύγει με το διπλό,
τότε σίγουρα να... αγχώσει τους γηπεδούχους.Θετικός στο (ερυθρόλευκο) ευρωπαϊκό του ντεμπούτο ο Σερμαντίνι, το... ντεφορμάρισμά του επιβεβαίωσε ο Χάινς. Αντιτς και Πρίιντεζης οι κορυφαίοι, στα χαμηλά έμεινε ο Βασίλης Σπανούλης. Τη "ζημιά" την έκαναν οι ψηλοί της Μπάρτσα.Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε σε ρυθμό που -θεωρητικά- δεν βόλευε καμία από τις δύο ομάδες, ωστόσο πάντα το γρήγορο, στα όρια του "άναρχου" μπάσκετ, βολεύει την ομάδα που αγωνίζεται στο σπίτι της. Ο Ολυμπιακός, πάντως, έστειλε μήνυμα στους οικοδεσπότες, καθώς προηγήθηκε με 5-0 μόλις 50 δεύτερα μετά το τζάμπολ. Το μήνυμα, όμως, δεν ήταν διαρκείας....Οι καταλανοί εκμεταλλεύτηκαν αυτό που λέγαμε νωρίτερα, ότι ο τρόπος παιχνιδιού δεν ήταν αυτός που οι δύο προπονητές είχαν σχεδιάσει στα μπλοκάκια τους... Είναι ενδεικτικό ότι στο επιμέρους σκορ 16-4 που έτρεξε η Μπάρτσα (16-9 στο 7') πρωταγωνιστής ήταν ο συνήθως... βοηθητικός και άσφαιρος Σάδα. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +5 (18-13) και τον Ολυμπιακό να μένει με τον προβληματισμό για τους μόλις 13 πόντους στο ενεργητικό του.Στη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Σερμαντίνι να δίνει λύσεις απέναντι στα θηρία της ισπανικής φροντ λάιν, η ελληνική ομάδα βελτιώθηκε αισθητά στο κομμάτι της επίθεσης, αλλά την ίδια ώρα ήταν ευάλωτη στο δικό της μισό. Η Μπαρτσελόνα ανέβασε την παραγωγικότητά της στους 23 πόντους, ιδιαίτερα υψηλό νούμερο, και πήγε στην ανάπαυλα με αέρα εννέα πόντων (41-32), ενώ νωρίτερα είχε φτάσει μέχρι το  +10. Ο Μάικλ με 10 πόντους είχε κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά, όχι μόνο στην επίθεση, αλλά και στην άμυνα, όπου υποχρέωσε τον Χάινς να κάνει το ένα λάθος πίσω από το άλλο. Ασορτί με τον Χάινς, πάντως, ήταν και η εμφάνιση των διαιτητών, οι οποίοι έπεσαν πολλές φορές στην παγίδα του να διορθώσουν το ένα λάθο με ακόμα ένα...Η εκκίνηση στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν "καρμπόν" μ' αυτή του πρώτου. Ο Ολυμπιακός έτρεξε γρήγορο 5-0 σερί (Πρίντεζης), κατεβάζοντας την τιμή της διαφορα στους 4π. (41-37) και πλέον σε μία πολύ δύσκολη έδρα κι απέναντι στην ισχυρή Μπάρτσα έπρεπε να διατηρήσει σε υψηλό επίπεδο την απόδοσή του και να μην επιτρέψει στους γηπεδούχους να πάνε ξανά σε διψήφια διαφορά. Αν και σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της περιόδου οι ερυθρόλευκοι κρατούσαν επαφή με το σκορ, τελικά στο 30' είχαν καταφέρει να καλύψουν μόλις τον έναν πόντο της... διαδρομής, σε σχέση με το -9 του ημιχρόνου (60-52 το δεκάλεπτο).Μπαίνοντας στην τελική ευθεία, ο Ολυμπιακός είχε έναν και... μοναδικό δρόμο: διάρκεια στην απόδοση, καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση. Αν και το ξεκίνημα δεν οδηγούσε προς αυτή την κατεύθυνση (με Τόμιτς πήγαν στο +11 οι γηπεδούχοι), στο τελευταίο πεντάλεπτο η ελληνική ομάδα εξαπέλυσε την αντεπίθεσή της. Το μόνο που κατάφερε, ωστόσο, ήταν να μειώσουν απλώς μέχρι τους έξι πόντους και τουλάχιστον να μείνουν με την "παρηγοριά" μιας ήττας της οποία η διαφορά -λογικά- μπορεί να την καλύψει στο ΣΕΦ.Τα δεκάλεπτα: 18-13, 23-19, 19-20, 16-16.