Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε ο Φέντερερ

21:57 2/6/2013 - Πηγή: Sport.gr
Σε ματς θρίλερ εξελίχθηκε το παιχνίδι του Ρότζερ Φέντερερ για τον 4ο γύρο του Roland Garros εναντίον του Ζιλ Σιμόν τον οποίο νίκησε τελικά με 3-2 σετ.Στον αγώνα που ολοκλήρωσε την σημερινή αγωνιστική δράση στην κατηγορία των ανδρών για τους "16" της διοργάνωσης ο Ρότζερ Φέντερερ αντιμετώπισε προβλήματα μέχρι να φτάσει στην πολυπόθητη νίκη με 3-2 σετ
(6-1, 4-6, 2-6, 6-2, 6-3).Ο ελβετός έφτασε τις 900 νίκες στην καριέρα του μετά από ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι εναντίον του γάλλου αντιπάλου του. Ο Φέντερερ ξεκίνησε για ακόμη ένα παιχνίδι εντυπωσιακά και πήρε το εναρκτήριο σετ με 6-1. Ο Σιμόν όμως, Νο 15 του ταμπλό, δεν παράτησε το παιχνίδι και επανήλθε δυναμικά στη συνέχεια του αγώνα. Σε συνδυασμό με έναν ελαφρύ τραυματισμό που αποσυντόνισε τον Φέντερερ ο Σιμόν κατάφερε να επιστρέψει και να κερδίσει τα δύο επόμενα σετ ισοφαρίζοντας το παιχνίδι. Ο ελβετός τενίστας, Νο 2, αντέδρασε ψύχραιμα και με όπλο την εμπειρία του κατάφερε να αντιστρέψει το εις βάρος του σκορ κερδίζοντας τα επόμενα δύο σετ και εξασφαλίζοντας τη θέση του στα προημιτελικά του γαλλικού όπεν. Εκεί θα αντιμετωπίσει επίσης έναν γάλλο, τον Τζο Γουίλφριντ Τσονγκά που νίκησε νωρίτερα τον Τροΐτσκι.4ος γύρος Roland Garros - Κυριακή 02/06:Νταβίντ Φερέρ (Ισπανία) - Κέβιν Αντερσον (Ρωσία) 6-3, 6-1, 6-1Τόμι Ρομπρέδο (Ισπανία) - Νικολάς Αλμάγρο (Ισπανία) 6-7(5), 3-6, 6-4, 6-4, 6-4Τζο Γουίλφριντ Τσονγκά (Γαλλία) - Βίκτορ Τροΐτσκι (Σερβία) 6-3, 6-3, 6-3Ρότζερ Φέντερερ (Ελβετία) - Ζιλ Σιμόν (Γαλλία) 6-1, 4-6, 2-6, 6-2, 6-3