Προβάδισμα για τον Ολυμπιακό, "Χ" στο Πανθεσσαλικό

21:57 2/6/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε με 1-0 στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ηρακλή κι έμεινε μόνος πρώτος στην βαθμολογία των πλέι οφ για την άνοδο στη Σούπερ Λιγκ. Ισόπαλοι στο Πανθεσσαλικό Νίκη Βόλου και Παναιτωλικός, με τους Βολιώτες να ισοφαρίζουν στο 83ο λεπτό με γκολ του Βέρτζου. Πρώτος ο Ολυμπιακός
με 4 βαθμούς δεύτερος ο Παναιτωλικός με 2 και ακολουθούν η Νίκη και ο Ηρακλής με 1 βαθμό.Ο Ολυμπιακός Βόλου πήρε διπλό ανόδου στο Καυτατζόγλειο με γκολ του Γιένγκα και μένει πρώτος στη βαθμολογία των πλέι οφ για την άνοδο στα μεγάλα σαλόνια. Νίκη Βόλου και Παναιτωλικό αναδείχθηκαν ισόπαλοι με τη Νίκη να ισοφαρίζει στην εκπνοή του ημιχρόνου με τον Βέρτζο και να αποσπά το βαθμό.Ο Ηρακλής μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν τρεις μεγάλες φάσεις στο ξεκίνημα του αγώνα όμως ο Ολυμπιακός κόντρα στη ροή του παιχνιδιού πήρε τη νίκη με γκολ του Γιένγκα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.Συγκεκριμένα οι γηπεδούχοι, μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρηση έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν τον σκορ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τάι, με τον Φερνάντεζ να παίρνει την κεφαλιά και τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκίτκου.Οι παίκτες του γηραιού είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού με τον Ολυμπιακό να περιορίζεται και στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ηρακλής άγγιξε και πάλι το γκολ με το σουτ του Κιρόφσκι να κοντράρει και να περνάει πάλι δίπλα από το δοκάρι του Γκίτκου.Στην εκπνοή του ημιχρόνου έπειτα από τις χαμένες ευκαιρίες από την πλευρά το κυανόλευκων ο Ολυμπιακός Βόλου κόντρα στη ροή του αγώνα άνοιξε το σκορ στην πρώτη τελική φάση των ερυθρόλευκων, με τον Γιένγκα να σουτάρει και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του.Στην επανάληψη ο Ηρακλής πίεζε αρκετά για την ισοφάριση χωρίς να μπορεί να φτάσει με αξιώσεις μπροστά στην εστία του Γκίτκου, ο οποίος πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση. Από την άλλη ούτε οι Βολιώτες κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους με το σφύριγμα της λήξης  να βρίσκει νικητή τον Ολυμπιακό Βόλου, ο οποίος βρίσκεται μόνος πρώτος στη βαθμολογία με 4 βαθμούς.Νίκη Βόλου - Παναιτωλικός 1-1Στο παιχνίδι του Πανθεσσαλικού ο Παναιτωλικός ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν δοκάρι στο 9ο λεπτό μετά από σουτ του Μπακάκη και μόλις στο 13' να ανοίγουν το σκορ με γκολ του Καμαρά. Επειτα από λάθος της άμυνας των γηπεδούχων ο Ανρί Καμαρά βρήκε χώρο και έκανε το 1-0.Η Νίκη μουδιασμένη από το σύντομο γκολ προσπάθησε να αντιδράσει και στο 25ο λεπτό οι Βολιώτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια. Ο Παππάς εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας του Παναιτωλικού και πλάσαρε με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ. Ετσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα στο σκορ.Στο δεύτερο μέρος η Νίκη Βόλου μπήκε δυνατά, πιέζοντας τους φιλοξενούμενους για την ισοφάριση στην οποία έφτασαν στο 83ο λεπτό. Επειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κυριακίδη, ο Βέρτζος πήρε την κεφαλιά και έκανε το 1-1. Ετσι, το φινάλε του παιχνιδιού βρήκες τις δύο ομάδες ισόπαλες, με τον Παναιτωλικό να βρίσκεται δεύτερος στη βαθμολογία με δύο βαθμούς και τη Νίκη Βόλου μαζί με τον Ηρακλή να έχουν από ένα βαθμό.