Δύο κεφάλια πιο ψηλός ο Ολυμπιακός (2-0)

Με δύο κεφαλιές των Τζιμπούρ και Μήτρογλου, ο Ολυμπιακός νίκησε 2-0 την Παναχαϊκή στο Καραϊσκάκη και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς στην Πάτρα για τους "32" του Κυπέλλου Ελλάδας.Με τον Λεονάρντο Ζαρντίμ να ξεκινάει με σύστημα 4-4-2, με πολλά νέα πρόσωπα και τους Τζιμπούρ - Πάντελιτς
στην κορυφή, το πρώτο ημίχρονο εξελίχθηκε όπως αναμενόταν. Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας που έφτασε μέχρι και στο 85%-15%(!), απέναντι σε μια Παναχαϊκή που είχε βάλει πίσω το... πούλμαν. Πάντως, οι πατρινοί είχαν στο ενεργητικό τους τις δύο πρώτες ευκαιρίες του αγώνα, με τον διακριθέντα Βασιλαντωνόπουλο και τον Βουνκ, αλλά και το προς τιμήν τους 0-0 του πρώτου ημίχρονου. Ακολούθησε επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων, τους οποίους τελικά τους... έφαγε η φλυαρία.Με το ξεκίνημα της επανάληψης, οι ερυθρόλευκοι βρήκαν... παράθυρο ανοιχτό στο πούλμαν της Παναχαϊκής και "χτύπησαν" με κεφαλιά του Τζιμπούρ (47') για το 1-0. Η ομάδα του Ζαρντίμ συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και διπλασίασε τα τέρματά της με τον Μήτρογλου, ο οποίος χρειάστηκε μόλις 10 λεπτά από τη στιγμή που πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι, για να χριστεί σκόρερ.Κατά τ' άλλα, ελάχιστοι ήταν οι διακριθέντες των πειραιωτών σε ένα παιχνίδι, που έμοιαζε -και ήταν- περισσότερο αγγαρεία, παρά ευκαιρία... Η 26η τελική προσπάθεια του Ολυμπιακού, αλλά μόλις η 6η στο τέρμα, ήταν στις καθυστερήσεις ένα φάουλ του Μασάντο στο οριζόντιο δοκάρι.Η βραδιά έκλεισε με τους φίλους του Ολυμπιακού να βρίζουν τον Αλέξη Κούγια, ο οποίος λίγο νωρίτερα παραπονέθηκε επειδή δεν τον άφησαν να μπει στο γήπεδο, παρότι παραδέθηκε ότι του έχει επιβληθεί απαγόρευση εισόδου στα γήπεδα.