Διπλό στην Γένοβα η Μίλαν, 2-0 την Τζένοα

23:49 8/3/2013 - Πηγή: Sport.gr
Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στην Serie A πέτυχε η Μίλαν, που επικράτησε με 2-0 της Τζένοα στο Λουίτζι Φεράρις, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 28ης αγωνιστικής. Με αυτή την νίκη, η ομάδα του Αλέγκρι ξέφυγε με τέσσερις βαθμούς από την τέταρτη Λάτσιο, ενώ βρίσκεται και στο -2 από την δεύτερη Νάπολι.Παρά το καλό ξεκίνημα των γηπεδούχων, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που στο 22' κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, όταν μετά από σέντρα του Ντε Σίλιο, ο Πατσίνι με δυνατό σουτ και την βοήθεια του δοκαριού έκανε το
1-0.Ωστόσο, τρία λεπτά μετά ο επιθετικός των ροσονέρι έγινε αναγκαστική αλλαγή, λόγω τραυματισμού. Παρά τις προσπάθειες της Τζένοα στην συνέχεια, η Μίλαν κράτησε το υπέρ της 1-0 μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.Οι ροσομπλού ξεκίνησαν δυνατά και το δεύτερο μέρος, είχαν δοκάρι με τον Μπόβο, αλλά η ομάδα του Αλέγκρι ήταν αυτή που έφτασε σε δεύτερο τέρμα, παίρνοντας σαφές προβάδισμα για την νίκη.Μετά από εκτέλεση κόρνερ και κακή απομάκρυνση του Ιμόμπιλε, ο Ζαπάτα βρήκε τον Μπαλοτέλι, ο οποίος σκόραρε και διπλασίασε το προβάδισμα των ροσονέρι.Πέντε λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Κονστάντ με δεύτερη κίτρινη, αλλά η Τζένοα δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα και να αλλάξει τα δεδομένα.Η Μίλαν κράτησε εύκολα το υπέρ της 2-0 μέχρι το τέλος και πανηγύρισε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής:Παρασκευή (8/3)Τζένοα - Μίλαν 0-2 (22' Πατσίνι, 60' Μπαλοτέλι)Σάββατο (9/3)21:45 Ουντινέζε - Ρόμα  Κυριακή (10/3)13:30 Αταλάντα - Πεσκάρα  16:00 Παλέρμο - Σιένα  16:00 Κάλιαρι - Σαμπντόρια  16:00 Πάρμα - Τορίνο  16:00 Κιέβο Βερόνα - Νάπολι  16:00 Γιουβέντους - Κατάνια  21:45 Ιντερ - Μπολόνια  21:45 Λάτσιο - Φιορεντίνα