Διπλό και κορυφή ο ΠΑΟ

Νικηφόρα πέρασε από το άδειο -λόγω τιμωρίας- Βενετόκλειο ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας 73-58 του Κολοσσού για τη 10η αγωνιστική της Basket League.Οι πράσινοι, με καλή εμφάνιση στη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου, επέστρεψαν στην κορυφή με 19 βαθμούς (9-1), αφήνοντας πίσω του τους Ολυμπιακό
και Πανιώνιο που μοιράζονται τη 2η θέση με 18 βαθμούς.Ο Αργύρης Πεδουλάκης, στο πλαίσιο του rotation για να έχει "φρέσκους" τους παίκτες του, μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής, με τον Ραμέλ Κάρι να προσθέτει ακόμα μια καλή εμφάνιση, έχοντας 14 πόντους. Ο Ούκιτς πέτυχε 15 και ακολούθησαν οι Γκιστ με 12 και Μπράμος με εννέα (3/3 τρίποντα).Για τους γηπεδούχους από 14 πόντους είχαν οι Οσμπι και Κόμματος, ο οποίος συνεχίζει την παράδοση των καλών εμφανίσεων κόντρα στους πράσινους.Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πήρε το πάνω χέρι από το πρώτο δεκάλεπτο, αλλά σε καμία των περιπτώσεων στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφερε να παγιώσει μια διαφορά που να της παρέχει ασφάλεια. Ειδικότερα στη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου, αντιμετώπισε πρόβλημα στην άμυνά της, με τον Κολοσσό να "παίρνει" το επιμέρους σκορ 20-18 και να κλείνει τιο ημίχρονο στο -4 (34-38).Η περίοδος που έκανε τη διαφορά ήταν η τρίτη, με τον Παναθηναϊκό να βάζει στο φουλ τις αμυντικές μηχανές (δέχτηκε μόλις εννέα πόντους) και στην επίθεση να παίρνει σκορ από τους Κάρι, Διαμαντίδη και Μαυροκεφαλίδη. Με επιμέρους σκορ 20-9, οι πράσινοι έφτασαν στο +15 (43-58).Με σωστή διαχείριση από πλευράς Παναθηναϊκού, η διαφορά έμεινε σ' αυτά τα επίπεδα μέχρι τέλους, με  το Τριφύλλι να φτάνει στη νίκη με 73-58.► OMAΔΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ► ΑΤΟΜΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ