Διπλό και κορυφή για Γιούβε, νίκες για Ουντινέζε, Τορίνο, Σασουόλο

Η Γιουβέντους έφυγε από την έδρα της Λιβόρνο με το διπλό, επικρατώντας με 2-0 και πέρασε στην κορυφή της Serie A, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο από την Ρόμα. Νίκες για Ουντινέζε, Τορίνο, Σασουόλο, έσωσε τον βαθμό στις καθυστερήσεις η Λάτσιο, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής.Στην κορυφή της Serie A πέρασε η Γιουβέντους, που επικράτησε με 2-0 της νεοφώτιστης Λιβόρνο εκτός έδρας. Μετά από ένα... άσφαιρο πρώτο μέρος, οι μπιανκονέρι άνοιξαν το
σκορ στο 63', με τον Γιορέντε, ενώ ο Τέβες στο 75' διαμόρφωσε το τελικό 2-0.Σπουδαία νίκη πέτυχε η Ουντινέζε, που επικράτησε με 1-0 της Φιορεντίνα στο Φρίουλι. Το... χρυσό γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Ορτό στο 34'.Στην Γένοβα, η Λάτσιο έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις, μένοντας στο 1-1 με την Σαμπντόρια. Παρότι αγωνίζονταν από το 46' με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Κρστιτσιτς, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 67' με τον Σοριάνο. Ωστόσο, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Τσάνα ισοφάρισε και έσωσε τον βαθμό για τους λατσιάλι.Η Τορίνο ήταν καταιγιστική, επικρατώντας με 4-1 της Κατάνια εντός έδρας. Πρωταγωνιστής για τους γκρανάτα ο Ελ Καντουρί, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Σεμπάστιαν Λέτο, να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ των σικελών.Τέλος, νίκη - ανάσα πέτυχε η νεοφώτιστη Σασουόλο, που κέρδισε με 2-0 την Αταλάντα εντός έδρας. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γκολ σε διάστημα τεσσάρων λεπτών στο δεύτερο μέρος, με τους Ζάζα και Μπεράρντι και έφτασαν στην τελική επικράτηση.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής:Σάββατο (23/11)Ελλάς Βερόνα - Κιέβο Βερόνα 0-1 (90'+2' Λαζάρεβιτς)Νάπολι - Πάρμα 0-1 (81' Κασάνο)Μίλαν - Τζένοα 1-1 (4' Κακά - 9' πέν. Τζιλαρντίνο)Κυριακή (24/11)Τορίνο - Κατάνια 4-1 (10' Ιμόμπιλε, 34', 61' Ελ Καντουρί, 59' Μορέτι - 50' Λέτο)Σασουόλο - Αταλάντα 2-0 (63' Ζάζα, 67' Μπεράρντι)    Σαμπντόρια - Λάτσιο 1-1 (67' Σοριάνο - 90'+4' Τσάνα)    Λιβόρνο - Γιουβέντους 0-2 (63' Γιορέντε, 75' Τέβες)Ουντινέζε - Φιορεντίνα 1-0 (34' Ορτό)21:45 Μπολόνια - ΙντερΔευτέρα (25/11)21:45 Ρόμα - Κάλιαρι