Με λυτρωτή τον Καρέλη

Με δύο γκολ του Νίκου Καρέλη, τα πρώτα του με την πράσινη φανέλα, ο Παναθηναϊκός έκαμψε την αντίσταση του ΠΑΣ Γιάννινα με 3-1 στο παιχνίδι που έγινε κεκλεισμένων των θυρών στην Λεωφόρο. Καλύτεροι και με ευκαιρίες οι πράσινοι στο πρώτο μέρος προηγήθηκαν με τον Μπεργκ, όμως ο ΠΑΣ με τον Ντε Βινσέντι ισοφάρισε με την έναρξη του β' ημιχρόνου και έβαλε... δύσκολα στην ομάδα του Αναστασίου, που είχε να αντιμετωπίσει τους τραυματισμούς
των Σίλντενφελντ, Φιγκερόα, Λαγού, που έγιναν αναγκαστικά αλλαγή, με τον Καρέλη να έρχεται από τον πάγκο και να λυτρώνει το Τριφύλλι λίγο πριν το φινάλε σκοράροντας δύο φορές.O Γιάννης Αναστασίου παρέταξε τον Παναθηναϊκό με σύστημα 4-4-2 με ρόμβο στη μεσαία γραμμή. Ο Καπίνο ήταν κάτω από τα γκολπόστ, με τους Μαρινάκη, Τριανταφυλλόπουλο, Σίλντενφελντ, Νάνο στην άμυνα, τον Μέντες κόφτη, αριστερά τον Λαγό, δεξιά τον Ζέκα και κορυφή στον ρόμβο τον Πράνιτς. Επιθετικό δίδυμο συνέθεσαν οι Μπεργκ και Φιγκερόα.Από την άλλη ο Σάκης Τσιώλης παρέταξε τον ΠΑΣ με σύστημα 4-2-3-1. Ο Βελλίδης κάτω από τα δοκάρια, αριστερό μπακ ο Λίλα, δεξί μπακ ο Ντάσιος, κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Τζημόπουλος και Κολοβέτσιος, αμυντικά χαφ οι Τσσουκαλάς και Κοροβέσης, μπροστά τους ο Ντε Βινσέντι, αριστερά στην επίθεση ο Τσάβες, δεξιά ο Βίλα και κορυφή ο Ιλιτς.Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος και πίεσε αρκετά τον ΠΑΣ στηριζόμενος κυρίως στην ποιότητα της μεσοεπιθετικής του γραμμής δημιουργώντας αρκετά προβλήματα στους αμυντικούς της γιαννιώτικης ομάδας. Μια ατομική ενέργεια του Φιγκερόα στο 7', κόπηκε τελευταία στιγμή από τον Κοροβέρη, ενώ στο 13' από σέντρα του Νάνο, και καρφωτή κεφαλιά του Μπεργκ, ο Βελλίδης απέκρουσε εντυπωσιακά.Ο ΠΑΣ είχε μια καλή στιγμή στο 22' με τον Κοροβέση, που απέκρουσε ο Καπίνο, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Τσάβες τραυματίστηκε και στη θέση του πέρασε ο Ρουμπουλάκου.Οι πράσινοι είχαν την υπεροχή και αυτή καρποφόρησε στο 32ο λεπτό, όταν ο Πράνιτς απέφυγε τον Λίλα, σουτάρει δυνατά, ο Βελλίδης απέκρουσε και ο Μπεργκ που καιροφυλακτούσε από κοντά έκανε το 1-0. Οι Ηπειρώτες διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ στον Σουηδό επιθετικό, ο οποίος πέτυχε το 5ο του γκολ στο πρωτάθλημα και είναι πρώτος σκόρερ του Τριφυλλιού.Το ημίχρονο έκλεισε με ακόμη μια καλή ευκαιρία για τους πράσινους στο 43', ο Μαρινάκης συνδυάστηκε με τον Μπεργκ, ο Σουηδός απέφυγε με ωραίο τρόπο τον Κολοβέτσιο, αλλά αντί να πασάρει δίπλα στον αμαρκάριστο Πράνιτς επέλεξε να τελειώσει μόνος του τη φάση σουτάροντας άουτ.Με την έναρξη του β' μέρους παραλίγο να γίνει το 2-0, όταν ο Μαρινάκης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ντάσιος στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Βελλίδη και κόρνερ!Ο ΠΑΣ έφτασε στο 51' στο 1-1, με εξαιρετική ενέργεια του Ιλιτς, που ξέφυγε από τον Τριανταφυλλόπουλο έκανε και το γύρισμα για να έρθει ο Ντε Βινσέντι (τον έχασε ο Μαρινάκης) και με πλασέ να ισοφαρίσει για τους γιαννιώτες.Στο 60' ο Σίλντενφελντ που είχε πρόβλημα από το πρώτο μέρος άφησε τη θέση του στον Κουτρουμπή, ενώ ο Κεϊτά πέρασε αντί του Ρουμπουλάκου για τον ΠΑΣ. Στο 61' ο Τριανταφυλλόπουλος πήρε την κεφαλιά άουτ, μετά από κόρνερ του Πράνιτς, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Φιγκερόα που κούτσαινε τα τελευταία λεπτά έδωσε τη θέση του στον Καρέλη.Αλλαγή ζήτησε και ο Λαγός που δεν μπορούσε να συνεχίσει με τον Ατζαγκούν να περνάει στη θέση του στο 70ό λεπτό και τους πράσινους να ψάχνουν το γκολ της νίκης απέναντι στον ΠΑΣ που έπαιζε με διπλή ζώνη άμυνας. Στο 73' ο Καρέλη από πλάγια θέση δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βελλίδη που έδιωξε σε κόρνερ.Επίκινδυνη αντεπίθεση για τον ΠΑΣ στο 74', με τον Ιλιτς να αποφεύγει τον Τριανταφυλλόπουλο, αλλά ο Κουτρουμπής έβαλε σωτήρια την προβολή και έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Σέρβου επιθετικού του Τριφυλλιού. Στο 76' ο Ατζαγκούν σέντραρε για το κεφάλι του Μπεργκ, όμως η κεφαλιά του ήταν χλιαρή και ο Βελλίδης δεν είχε πρόβλημα. Ευθύβολο σουτ του Κεϊτά στο 78' πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Καπίνο, με το ματς να έχει ανοίξει στα τελευταία λεπτά.Στο 80' ήταν η σειρά του Ατζαγκούν να βρεθεί σε θέση βολής, όμως βιάστηκε και το πλασέ του μπλόκαρε ο Βελλίδης. Και πάλι ο Νιγηριανός ένα λεπτό αργότερα έκανε το σουτ ο Λίλα έβαλε την κόντρα με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια και κόρνερ.Η λύτρωση τελικά για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 83', με παλικαρίσιο γκολ του Καρέλη. Ο Πράνιτς έβγαλε στον Καρέλη, που απέφυγε τρεις παίκτες και με πλασέ στην αριστερή γωνία του Βελλίδη έκανε το 2-1 για τους πράσινους.Ο Καπίνο που σε μια φάση του β' ημιχρόνου είχε τραυματιστεί στο κεφάλι από γονατιά του Σίλντενφελντ ένιωθε ζαλάδες, αλλά αλλαγή άλλη δεν είχε ο Αναστασίου και συνέχισε μέχρι το φινάλε, με τον Νίκο Καρέλη να πετυχαίνει και δεύτερο γκολ, ύστερα από ασίστ του Μπεργκ κάνοντας το 3-1 για τους πράσονους στις καθυστερήσεις, που είχαν την ευκαιρία για για τέταρτο γκολ με τον Μπεργκ να πλασάρει πάνω στον Βελλίδη στο 93ο λεπτό, ενώ στην επόμενη φάση ο Ιλιτς βγήκε τετ α τετ με τον Καπίνο, ο οποίος τον νίκησε κρατώντας το 3-1 για τον ΠΑΟ.Παναθηναϊκός: Καπίνο, Μαρινάκης, Σίλντενφελντ (60' Κουτρουμπής), Τριανταφυλλόπουλος, Νάνο, Λαγός (70' Ατζαγκούν), Μέντες, Ζέκα, Πράνιτς, Φιγκερόα (61' Καρέλης), Μπεργκ.ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Ντάσιος (86' Κρητικός), Λίλα, Βίλα, Τζημόπουλος, Τσουκαλάς, Ντε Βινσέντι, Κολοβέτσιος, Κοροβέσης, Τσάβες (24' Ρουμπουλάκου, 60' Κεϊτά), Ίλιτς.