Διπλό η Πάρμα, 3-0 την Λιβόρνο

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στην Serie A πέτυχε η Πάρμα, που επικράτησε με 3-0 της Λιβόρνο στο Αρμάντο Πίκι, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 19ης αγωνιστικής.Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, αφού μόλις στο 2' κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Μετά από σέντρα του Μπιαμπιανί, ο Παλαντίνο, με σουτ στην κίνηση, έκανε το 1-0 για την Πάρμα.Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν στην συνέχεια, ωστόσο η ομάδα του Ντοναντόνι είχε τον έλεγχο του ρυθμού και κράτησε χωρίς προβλήματα το υπέρ της
1-0 μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.Στο δεύτερο μέρος, η Λιβόρνο αύξησε την πίεση της, αλλά δεν μπόρεσε να μετουσιώσει τις ευκαιρίες της σε γκολ, με τον Μιράντε να κρατάει το μηδέν για την εστία του.Αυτό που δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι, το πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι στο 86', "κλειδώνοντας" παράλληλα το διπλό. Ο Αμάουρι, μετά από δοκάρι του Γκόμπι, έκανε το 2-0 για την Πάρμα.Το... κερασάκι στην τούρτα για την ομάδα του Ντοναντόνι έβαλε, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ο Αμάουρι, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής:Σάββατο (11/1)Λιβόρνο - Πάρμα 0-3 (2' Παλαντίνο, 86', 90'+3' πέν. Αμάουρι)21:45 Μπολόνια - Λάτσιο     Κυριακή (12/1)13:30 Τορίνο - Φιορεντίνα     16:00 Αταλάντα - Κατάνια     16:00 Ελλάς Βερόνα - Νάπολι     16:00 Κάλιαρι - Γιουβέντους     16:00 Ρόμα - Τζένοα     21:45 Σασουόλο - Μίλαν     Δευτέρα (13/1)20:00 Σαμπντόρια - Ουντινέζε     22:00 Ιντερ - Κιέβο Βερόνα