Διπλό-χρυσάφι με Μπεν η Βέροια στο Γεντί Κουλέ

Νίκη χρυσάφι και τεράστιο διπλό για τη Βέροια, που με γκολ του Μπεν στο 84' κέρδισε 1-0 στο Γεντί Κουλέ τον ΟΦΗ για την 19η αγωνιστική και βγήκε από την επικίνδυνη ζώνηΜε τον Μοχάμεντ Μπεν να πετυχαίνει το 7ο φετινό του
γκολ η Βέροια πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς στο Ηράκλειο, προσπερνώντας τόσο τον Λεβαδειακό, όσο και τον Απόλλωνα Σμύρνης, φτάνοντας τους 18 βαθμούς. Ο ΟΦΗ έμεινε με δέκα παίκτες στο 75' (αποβολή Μπούρμπου), με εννιά στο 81' (αποβολή Ζόρο) και η Βασίλισσα του Βορρά το εκμεταλλεύτηκε σκοράροντας στο 84' με τον γάλλο επιθετικό μετά από ασίστ του Αποστολόπουλου, πετυχαίνοντας την πρώτη της εκτός έδρας νίκη. Η κρητική ομάδα έκανε πισωγύρισμα γνωρίζοντας την πρώτη ήττα μετά από τρία ματς αήττητη και έμεινε στους 22 βαθμούς.Πολύ γρήγορα θα ξεχαστεί το α' μέρος του αγώνα, αφού οι δύο ομάδες δεν έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο και οι καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες ήταν ελάχιστες. Η πρώτη καλή φάση του αγώνα ήταν στο 7' με τον Μιλιάζες να κάνει το σουτ και τον Καντιμοίρη να είναι στην σωστή θέση και να διώχνει την μπάλα.Τέσσερα λεπτά αργότερα (11') ο Περογαμβράκης ήταν αυτός που δοκίμασε το σουτ με τον γκολκίπερ της Βέροιας να είναι και πάλι έτοιμος και να κρατάει ανέπαφη την εστία του. Στο 13' ο Καντιμοίρης μπλόκαρε με σχετική ευκολία την μπάλα από το σουτ του Όγιος και από εκείνο το σημείο και μετά ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε κατακόρυφα.Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια καλή φάση για την Βέροια. Στο 52' ο Μπεν έκανε το σουτ, αλλά ο Φερνάντες ήταν στην σωστή θέση και απέκρουσε την μπάλα. Στο 64' πάλι ο Μπεν έκανε το σουτ το οποίο ήταν άστοχο, όπως και το σουτ του Ζεζίνιο στο 67'. Στο επόμενο λεπτό ο ΟΦΗ προσπάθησε να αντιδράσει με το σουτ του Λαμπρόπουλου με τον Καντιμοίρη να μπλοκάρει την μπάλα.Ο ΟΦΗ έμεινε με δέκα παίκτες στο 75', καθώς ο Μπούρμπος δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες και αποβλήθηκε, ενώ στο 81' έμεινε με εννέα καθώς είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ζορό για φάουλ εκτός περιοχής, μια σωστή απόφαση, καθώς ο Μπαργκάν έβγαινε τετ α τετ με τον γκολκίπερ του ΟΦΗ. Σαν να μην έφταναν οι δύο αποβολές για τον ΟΦΗ στο 85' ήρθε και το γκολ της Βέροιας. Μετά από ασίστ του Αποστολόπουλου ο Μπεν βγήκε τετ α τετ με τον Φερνάντες πλάσαρε σωστά και χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.ΟΦΗ (Σα Πίντο): Φερνάντες, Μπούρμπος, Ζορό, Τριποτσέρης, Μιλιάζες, Μακρής, Βερόν (78' Μονιάκης), Όγιος (54' Λαμπρόπουλος), Περογαμβράκης, Ζε Εντουάρντο (55' Μπανούσης), Παπάζογλου.Βέροια (Ντόστανιτς): Καντιμοίρης, Αποστολόπουλος, Μπάρμπας, Όστοιτς, Βέρτζος, Τραπ, Σιόντης (62' Παυλίδης), Μπεν, Ζεζίνιο (86' Μάνος), Γεωργιάδης, Μπαργκάν.