Διπλό η Μπιλμπάο στο Ολντ Τράφορντ!

00:11 9/3/2012 - Πηγή: Sport.gr
Οι Βάσκοι νίκησαν 3-2 την ομάδα του Σερ Αλεξ στο Ολντ Τράφορντ, στην πρώτη μεταξύ τους μάχη για τους "16" του Europa League, ωστόσο θα πρέπει να αισθάνονται αδικημένοι για τη... μικρή έκταση της διαφοράς.Η ομάδα του Μπιέλσα έπαιξε στο... μισό γήπεδο τη Γιουνάιτεντ, δημιούργησε και έχασε πολλές "καθαρές" ευκαιρίες για γκολ.Πάντως, το ματς δεν ξεκίνησε με τις καλύτερες
των προϋποθέσεων για την Αθλέτικ, παρά το γεγονός ότι ήταν κυρίαρχη στο χορτάρι του Ολντ Τράφορντ.Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Ρούνεϊ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 22', "εκτελώντας" από κοντά τον Ιραϊθόθ.Στο 44', όμως, ο Γιορέντε με κεφαλιά νίκησε τον συμπατριώτη του, Ντε Χέα, στέλνοντας τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το ταμπλό να δείχνει... 1-1.Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο, τουλάχιστον στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Με την Μπιλμπάο, δηλαδή, να παίζει τη Γιουνάιτεντ σαν τη γάτα με το ποντίκι, αλλά να χάνει τα... άχαστα.Μέχρι το... 72', όταν ο Οσκαρ Ντε Μάρκος με πλασέ από πλάγια θέση εκτέλεσε τον Ντε Χέα για το 2-1 -ήταν και... λίγο οφσάιντ, αλλά η ζυγαριά στη διαιτησία βγάζει ισοπαλία, μιας και στο πρώτο ημίχρονο ο ρέφερι αρνήθηκε καταφανέστατο πέναλτι στον Γιορέντε.Στα τελευταία 20 λεπτά η Γιουνάιτεντ πήρε μέτρα στο γήπεδο, προσπάθησε να απειλήσει, αλλά έμεινε με την προσπάθεια.Στο 90ό λεπτό ο Μουνιαϊν έκανε... παρέλαση στην άμυνα της Γιουνάιτεντ, όπου ο Ντε Χέα έμοιαζε (και ουσιαστικά ήταν) απελπιστικά μόνος. Ο πιτσιρικάς της Μπιλμπάο πήρε το "ριμπάουντ", ύστερα από απόκρουση του ισπανού γκολκίπερ και με σουτ από κοντά έκανε το 3-1.Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως, ήρθε η φάση που δίνει... ελπίδα στους άγγλους, που κέρδισαν πέναλτι. Ο Ρούνεϊ ανέλαβε την εκτέλεση, σκόραρε, αλλά το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους 8.000 βάσκους που ταξίδεψαν στο Ολντ Τράφορντ να πανηγυρίζουν έξαλλα μια ιστορική νίκη.