Διέλυσε τον Ηλυσιακό ο Πανιώνιος

Με όπλο την άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και ιδιαίτερα στην τελευταία περίοδο, ο Πανιώνιος επέστρεψε στις νίκες στα φιλικά προετοιμασίας, διαλύοντας τον Ηλυσιακό με 74-46.Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, σε έναν αγώνα μα αργό τέμπο και τον Πανιώνιο να προηγείται με 15-13. Οι κυανέρυθροι, με καλή άμυνα και τους Παππά και Καββαδά στην επίθεση, άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ φτάνοντας στο +8 (28-20, 17'), όμως ο Ηλυσιακός κατάφερε να ισοφαρίσει 32-32, στο φινάλε του
ημιχρόνου.Στην τρίτη περίοδο, ο Νίκος Παππάς ανέλαβε ξανά δράση επιθετικά και ο Πανιώνιος με εντυπωσιακό 14-2 σερί στα πρώτα πέντε λεπτα ξέφυγε με 46-34, για να ροκανίσει ξανά ο Ηλυσιακός τη διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου (50-42).Το νερό όμως είχε πλέον μπει στο αυλάκι για τον Πανιώνιο που, κυριαρχόντας στα ριμπάουντ και με όπλο την άμυνα, επανέφερε γρήγορα τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (55-43). Στην συνέχεια, την έφτασε ακόμη και στους 20 (65-45) έχοντας επιθετικό πλουραλισμό, για να πάρει εύκολα τη νίκη με 74-46, αφού το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου ήταν 24-4, με τον νεαρό, Βασίλη Τολιόπουλο, να πετυχαίνει με τρίποντο το τελευταίο καλάθι του αγώνα! Τα δεκάλεπτα: 15-13, 32-32, 50-42, 74-46 Πανιώνιος: Γκιμπς 4 (1), Παππάς 19 (1), Γιάνκοβιτς 7, Μίλμπουρν 4, Μπούκερ 6, Ντραγκίτσεβιτς 1, Μπατής 4, Αθηναίου 3, Καββαδάς 10, Μπόγρης 8, Μοτσενίγος, Πέιν 4, Τολιόπουλος 3 (1).Ηλυσιακός: Καυκής 5, Χάμπτον 11 (1), Χατζής 8 (2), Αποστολίδης 3, Σκοτ 5 (1), Τζόουνς, Δορκοφίκης 4, Παραγυιός 1, Αράπης, Σπανός 2, Αντωνάκης 6, Παππάς 2, Σπυριδωνίδης, Μπέμπης.