Χορταστική ισοπαλία στην Τρίπολη

Σ' ένα συγκλονιστικό ματς με μεγάλο σασπένς, πολλές ευκαιρίες, δοκάρια και αποβολή, ο Αστέρας αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με την Ξάνθη στην Τρίπολη κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες.Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε το παιχνίδι στην Τρίπολη για τον Αστέρα, καθώς μόλις στο 12ο λεπτό οι Αρκάδες άνοιξαν το σκορ. Από κόρνερ του Ουσέρο, ο Ντε Μπλάσις πήρε την κεφαλιά και ο Εντό με πλασέ έκανε το 1-0.Ωστόσο, η Ξάνθη
μέσα σε πέντε λεπτά (37'-42') κατάφερε να γυρίσε το ματς και να πάρει κεφάλι στο σκορ προτού βγει το ημίχρονο. Χωρίς να έχει απειλήσει, η Ξάνθη καταφέρνει να ισοφαρίσει με μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κάλβο, με τον Ερνάντες να κάνει κακό υπόλογισμό, την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα. Και στο... καπάκι από σέντρα του Μπαξεβανίδη, ο Σολτάνι με κεφαλιά έκανε το 1-2 για τους Θρακιώτες που πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.Ο Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει και στο 73' έχασε μεγάλη ευκαιρίες, όταν από φάουλ του Ουσέρο και κεφαλιά του Μπαράλες, η μπάλα έφτασε στον Ζησόπουλο που αμαρκάριστος απο κοντά έστειλε τη μπάλα άουτ!Οι Αρκάδες είχαν και δοκάρι στο επόμενο λεπτό (74') με τον Ντε Μπλάσις, που πλάσαρει πάνω από τον Τσέμα, αλλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε άουτ.Η Ξάνθη απάντησε στο 79' με χαμένο τετ α τετ του Σολάρι (τον σταμάτησε ο Ερνάντες) και στην συνέχεια της φάσης δυνατό σουτ του Μπαξεβανίδη που έφυγε λίγο άουτ.Και αφού οι Ακρίτες δεν καθάρισαν το ματς στην διπλή ευκαιρία που είχαν, οι Αρκάδες στο 81' έφτασαν στην ισοφάριση με τον Ουσέρο από κοντά να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίχτυα του Τσέμα κάνοντας το 2-2.Στο 87' ο διαιτητής έδωσε κόκκινη στον Χοσέμι για την κίνηση που έκανε να απωθήσει τον Μπαράλες. Οπως φάνηκε και από το ριπλέι, μάλλον ήταν υπερβολική η απόφαση του Κουτσιαύτη.Η Ξάνθη, πάντως, έχασε τεράστια ευκαιρία να πάρει τη νίκη στο 91', όταν ο Σολτάνι έφυγε μόνος του στην κόντρα κι ενώ όλοι οι Αρκάδες είχαν ανάβει για το κόρνερ στην περιοχή των Ακριτών, αλλά μολονότι απέφυγε τον Ερνάντες από πλάγια θέση σούταρε άουτ σε κενή εστία!Και ο Αστέρας στο 94' έφτασε μια ανάσα από το 3-2 με τον Χουάνμα να σημαδεύει με κεφαλιά το δοκάρι της Ξάνθης και τελικά οι δυο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό