Χαμένοι και οι δύο στο Περιστέρι

19:45 7/5/2012 - Πηγή: Sport.gr
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους παίκτες του Ατρόμητου να διαμαρτύρονται για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τσιρίλο πάνω στον Επστάιν και τους γηπεδούχους να έχουν στήσει ένα σκηνικό υπεροχής, με αποκορύφωμα δύο σουτ - άουτ του Ιγκλέσιας στο πρώτο δεκάλεπτο.Ο ΠΑΟΚ, όμως, ήταν αυτός που ευτύχισε να μετουσιώσει σε γκολ την πρώτη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε. Συγκεκριμένα στο 29' σε κόντρα αντεπίθεση και κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Σαλπιγγίδης με άψογο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα
του Ιτάνζ.Προηγουμένως ο Δικέφαλος είχε δύο προειδοποιητικές... βολές, με απευθείας κόρνερ του Γκαρσία και τον Ιτάνζ να διώχνει την τελευταία στιγμή, ενώ ο Μαλεζάς δεν μπόρεσε από θέση φορ να πιάσει την κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Λίνο.Οι γηπεδούχοι τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην άμυνα ζώνης του ΠΑΟΚ και ουσιαστικά απείλησαν μόνο με τον Επστάιν στο 45' (σουτ - άουτ).Το γεγονός αυτό ανάγκασε τον Γιώργο Δώνη να κάνει δύο αλλαγές με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (Καραμάνος και Μπρίτο αντί των Σφακιανάκη και Οικονόμου, αντίστοιχα) και τις ολοκλήρωσε στο 63' (!), βάζοντας τον Αναστασάκο στη θέση του Ιγκλέσιας και μετατρέποντας το σύστημα της ομάδας του σε 3-2-3-2!Στο 64' ο Λάζαρ, μόλις στην 3η τελική του ΠΑΟΚ, έχασε την ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι, στέλνοντας τη μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση και στο 67' η ομάδα του το πλήρωσε. Ο Μήτρογλου πήρε τη μπάλα από οριακή θέση (ασίστ του Αναστασάκου), μπήκε στην περιοχή και με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα.