Μπράμος: Ρεβάνς στη Μαδρίτη

Ο Μάικ Μπράμος μίλησε για την αναμέτρηση με τη Ρεάλ και τόνισε πως ο Παναθηναϊκός είναι έτοιμος για... ρεβάνς στη Μαδρίτη.Διαβάστε αναλυτικά όσα γράφει στο blog του στο www.paobc.gr ο Μάικ Μπράμος.«Γεια σε όλους…Ελπίζω να είστε όλοι καλά… Εμείς πάλι αφήσαμε πίσω το παιχνίδι μας με τον Πανελευσινιακό και το ελληνικό πρωτάθλημα και οδεύουμε προς τη Μαδρίτη για τον αγώνα
με τη Ρεάλ Μαδρίτης.Θα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι, ειδικά από τη στιγμή που και οι δύο ομάδες χρειάζονται τη νίκη. Οπότε, θα είναι σημαντικό για όλους. Ένας ακόμη παράγοντας που δίνει επιπλέον κίνητρο στη Ρεάλ Μαδρίτης είναι ότι προέρχεται από δύο ήττες στην Ευρωλίγκα και στην ACB. Δεν θα είναι μόνο οι αντίπαλοί μας όμως με κίνητρο. Κι εμείς έχουμε ένα ισχυρό κίνητρο και δεν είναι άλλο από την πρόκριση στα πλέι οφ. Όλοι προσπαθήσουν να εξασφαλίσουν τη θέση τους στην επόμενη φάση αυτή τη στιγμή. Όλα αυτά κάνουν τον αγώνα αυτό ιδιαίτερα σημαντικό. Είχαμε δύο μέρες να προετοιμαστούμε για την αναμέτρηση και θα πρέπει να κάνουμε το καλύτερο δυνατό. Πιστεύω ότι θα είμαστε έτοιμοι αύριο!Η Ρεάλ δεν είναι κάτι… καινούριο για εμάς, αφού την έχουμε ήδη αντιμετωπίσει τρεις φορές. Τη δεδομένη χρονική στιγμή έτσι κι αλλιώς η κάθε ομάδα έχει διαμορφώσει την ταυτότητά της και είναι δύσκολο να παρουσιάσει κάτι εντελώς καινούριο. Βασικός παράγοντας για την εξέλιξη του αγώνα θα είναι το ποια ομάδα το θέλει περισσότερο. Ίσως να ακούγεται κλισέ, αλλά στο τέλος πραγματικά όλα εκεί καταλήγουν. Δεν υπάρχουν καινούρια συστήματα, εκπλήξεις, νέα πρόσωπα… Είσαι αυτός που είσαι και όποιος εκτελέσει καλύτερα και παίξει πιο δυνατά στην άμυνα, καθώς πάντα παίζει ιδιαίτερα σημαντικό ρόλο- αυτός θα είναι ο νικητής.Το προφανές είναι ότι θα πρέπει να παίξουμε για 40 λεπτά με ενέργεια και στο ίδιο επίπεδο. Επίσης, δεν θα πρέπει να αφήσουμε σε καμία περίπτωση το σκορ να ξεφύγει. Όσο ο αγώνας θα φτάνει στο τέλος του, αν δεν έχει διαμορφωθεί μεγάλη διαφορά, συνήθως η γηπεδούχος ομάδα είναι που νιώθει περισσότερο την πίεση. Οπότε, νομίζω ότι θα είναι πολύ σημαντικό να ξεκινήσουμε δυνατά και να μην επιτρέψουμε στη Ρεάλ να ξεφύγει.Ξέρω ότι έχουμε χάσει ήδη δύο φορές σε μεταξύ μας αγώνα και όλοι θυμόμαστε πώς χάσαμε ιδιαίτερα στον εντός έδρας αγώνα στο Top16. Είναι κάτι που έχει «κολλήσει» στο μυαλό μας. Παίξαμε όσο καλύτερα μπορούσαμε για σχεδόν τρία δεκάλεπτο και στο τελευταίο για 5-6 λεπτά δεν σκοράραμε. Είναι κάτι το οποίο σκεφτόμαστε. Το σημαντικό είναι ότι ξέρουμε πως μπορούμε να παίξουμε καλά απέναντί τους και ξέρουμε πως όλα θα καταλήξουν στη συγκέντρωση που θα έχουμε στον αγώνα στο τέλος.Βρισκόμαστε σε μια κρίσιμη περίοδο στην Ευρωλίγκα. Και καταλαβαίνω πως κάποιοι μιλάνε ήδη για πίεση. Δεν είναι έκπληξη αυτό. Όλες οι ομάδες είναι λογικό να νιώθουν πίεση αυτή την περίοδο στην Ευρωλίγκα. Μόνο μία ομάδα έχει προκριθεί και μαθηματικά στα πλέι οφ μέχρι στιγμής. Αλλά, γι’ αυτό παίζεις σε μεγάλες ομάδες. Πρέπει να νιώθεις την πίεση των μεγάλων αγώνων, των μεγάλων αποτελεσμάτων. Είναι καλό αυτό, δεν είναι κακό. Και κάνουμε καλή δουλειά στο να μην αφήσουμε την πίεση να γίνει αρνητικός παράγοντας. Την αφήνουμε στην άκρη ή απλά την ξεπερνάμε με τη μεταξύ μας παρέα, τα μεταξύ μας αστεία και την κοινή προσπάθεια. Είμαστε μια ομάδα σε όλα…Αυτά για την ώρα… Θα ξαναμιλήσουμε σύντομα…».