Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός, 72-54 τη Γαλατά

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε ο Ολυμπιακός το παιχνίδι με την Γαλατασαράι για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Οι πρωταθλητές Ευρώπης συνέτριψαν 72-54 τους Τούρκους πραγματοποιώντας το καλύτερο ξεκίνημα στην ιστορία τους με ρεκόρ νικών 17-0! Σημειώνεται δε, ότι αυτή ήταν η 10η συνεχόμενη νίκη τους στην Ευρωλίγκα, σε ένα παιχνίδι το οποίο σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Πέτγουεϊ και χάλασε στο τέλος από την επίθεση του Μενσά - Μπονσού στον Μπέγκιτς.Από το ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός
έβαλε τη μπάλα μέσα στη ρακέτα και δικαιώθηκε, καθώς με τον Ντάνστον να πετυχαίνει 8 πόντους και να κάνει 2 εντυπωσιακές τάπες στην άμυνα, προηγήθηκε 12-6 στο 7'. Από την αλλη, ο Αρόγιο ήταν εκτός κλίματος αγώνα και ο Γκιουλέρ οδηγούσε επιθετικά τη Γαλατά, έχοντας πετύχει τους 6 από τους πρώτους 8 πόντους της ομάδας του (12-8). Ο Μπαρτζώκας επέμενε να περνάει η μπάλα στους ψηλούς και με εύκολα καλάθια από τους Μπέγκιτς - Πρίντεζη διαμορφώθηκε το 18-10 του πρώτου δεκαλέπτου.Η αστοχία των πρωταθλητών Ευρώπης από την περιφέρεια και κάποια αβίαστα λάθη, έδωσαν το δικαίωμα στους Τούρκους να κάνουν ένα επιμέρους σκορ 2-8 και να πλησιάσουν στο καλάθι (20-18), χάρη στον Αλντεμίρ, ο οποίος νίκησε κατά κράτος τον Μπέγκιτς. Ο Σλούκας πέτυχε το πρώτο τρίποντο του Ολυμπιακού στο παιχνίδι, μετά από 5 άστοχα (23-18) και ο Πέτγουεϊ με δύο καταπληκτικά καρφώματα στον αιφνιδιασμό έδωσε "αέρα" 9 πόντων στην ομάδα του στο 17' (29-20). Με τον Σπανούλη να φτάνει τους 7 πόντους, η διαφορά πήγε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (32-22) και με νέο τρίποντο του Λοτζέσκι, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο στο +11 (35-24).Ο Βαγγέλης Μάντζαρης συνέχισε το ερυθρόλευκο κρεσέντο έξω από τα 6,5μ. και στο 22' έκανε το 40-26. Ο Μπέγκιτς έπαιξε άμυνα (δύο διαδοχικές τάπες), Πρίντεζης - Σπανούλης πέτυχαν δύο σερί τρίποντα και ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 20 πόντους στο 26' (51-31). Ο Μπέγκιτς έπαιξε και... επίθεση και με 6 διαδοχικούς πόντους συν δύο του Λοτζέσκι, η 3η περίοδος τελείωσε 59-35!Η τέταρτη περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ, τους Αγραβάνη - Παπαπέτρου να παίρνουν λεπτά συμμετοχής, από τα μεγάφωνα να ανακοινώνεται η απόκτηση του Βασίλη Καββαδά και το ενδιαφέρον να στρέφεται στον Πέτγουεϊ, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στο πρώτο ημίχρονο...Κι εκεί που όλοι περιμέναμε το τελικό αποτέλεσμα, το γήπεδο έγινε ρινγκ. Σε μια βολή των Τούρκων, ο Μενσά - Μπονσού (Άγγλος σέντερ που απέκτησε η Γαλατά ως αντικαταστάτη του Τζαβάι), έσπρωξε τον Μπέγκιτς, ο οποίος ανταπέδωσε. Στη συνέχεια πιάστηκαν στα χέρια με τις γροθιές να πέφτουν βροχή, τον Πρίντεζη να μπαίνει στη σύρραξη, τους τρεις τους να αποβάλλονται με ντισκαλιφιέ και με τον Σπανούλη να παίρνει το μικρόφωνο για να ηρεμήσει το εξοργισμένο πλήθος.Για την ουσία και την ιστορία, ο Ολυμπιακός νίκησε 72-54 και έφτασε τις 17 νίκες σε ισάριθμα φετινά παιχνίδια, ενώ στην Ευρωλίγκα έχει να χάσει από τα περσινά πλέι οφ, όταν η Εφές τον νίκησε στην Πόλη στο 4ο παιχνίδι. Πήρε το 5ο, τον ημιτελικό, τον τελικό στο Λονδίνο και συνεχίζει φέτος με 7x7...