Ηττα με 4-2 στην Τραπεζούντα και αποκλεισμός για Απόλλωνα

Ο Απόλλωνας Λεμεσού γνώρισε την ήττα με 4-2 στην Τραπεζούντα από την Τραμπζοσνπόρ και μαθηματικά αποκλείστηκε από την συνέχεια του Europa League. Στο 23’ στην πρώτη αξιόλογη φάση της η γηπεδούχος ομάδα ευτύχησε να… ανοίξει το σκορ. Ο Μαλουντά ελίχθηκε από αριστερά και έκανε την σέντρα με τον Αντίν να κάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στην δεξιά γωνίας του Χίντι που προσπάθησε αλλά δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το γκολ.
Και όχι μόνο αυτό, αλλά δύο λεπτά αργότερα η Τουρκική ομάδα διπλασίασε τα τέρματά της. Ο Αντίν από δεξιά εντός περιοχής έκανε το γύρισμα και ο Σονέρ με διπλή προσπάθεια από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 2-0.Στο 61' έγινε το 3-0, ο Καντίρ πέρασε ωραία κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας και ο Αντίν αφού κοντρόλαρε, νίκησε τον Χίντι… Μετά και το τρίτο γκολ, ο Απόλλωνας ανέβηκε και έγινε πιο επιθετικός, πλησιάζοντας στο γκολ στο 64’ όταν ο Χαραλάμπους με κεφαλιά ανάγκασε τον Ονούρ σε σπουδαία επέμβαση. Τρία λεπτά αργότερα όμως, ο γκολκίπερ των γηπεδούχων δεν είχε αντίδραση και η Κυπριακή ομάδα μείωσε σε 3-1. Ο Βασιλείου ανέβηκε ψηλά σε θέση έξω αριστερά και έκανε την εξαιρετική σέντρα, με τον Γκιέ να κινείται ανάμεσα στα αντίπαλα στόπερ και με καρφωτή κεφαλιά να σκοράρει, μειώνοντας σε 3-1. Η μείωση του σκορ ανέβασε σε μεγάλο βαθμό την αυτοπεποίθηση των ποδοσφαιριστών του Χριστάκη Χριστοφόρου, οι οποίοι όντας ενισχυμένοι επιθετικά με τις αλλαγές των Σανγκόι, Μεριέμ και Γκιέ, έδειχναν ικανοί ακόμα και για βαθμολογικό όφελος. Στο 78’ ο Σανγκόι ελίχθηκε εντός περιοχής και έκανε το δυνατό σουτ όμβς ο Ονούρ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ, όμως δύο λεπτά αργότερα ο Αργεντινός πήρε την… ρεβάνς. Ο Γκιέ κέρδισε πέναλτι σε κράτημα από τον Καντίρ εντός περιοχής με τον Σανγκόι να είναι εύστοχος από τα έντεκα βήματα και να αναπτερώνει τις ελπίδες της Κυπριακής ομάδας για βαθμολογικό όφελος.Η χαρά και οι ελπίδες του Απόλλωνα για βαθμολογικό κέρδος κράτησαν για μόλις τρία λεπτά, αφού στο 83' η Τραμπζονσπόρ επανήλθε και ουσιαστικά… έβαλε τέλος στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ από δεξιά, με τον Αντίν να αναλαμβάνει την εκτέλεση και με το αριστερό να νικά τον Χίντι, διαμορφώνοντας το 4-2 με το τρίτο του προσωπικό γκολ στο παιχνίδι.Απόλυτη ισοβαθμία με ΠΑΟΚ η ΑλκμααρΓια τον όμιλο του ΠΑΟΚ, η Αλκμααρ νίκησε με 2-0 την Μακάμπι Χάιφα με γκολ του Γκουντέλι στο 37ο λεπτό του Γκούντμουνσον στις καθυστερήσεις του αγώνα. Αυτό το δεύτερο γκολ των Ολλανδών δεν ήταν καλή είδηση για τον ΠΑΟΚ αφού πλέον η Άλκμααρ είναι και αυτή στο +4 σε διαφορά τερμάτων όπως ο ΠΑΟΚ!  Πάντως ο Δικέφαλος έχει την καλύτερη επίθεση και επομένως αν το μεταξύ τους ματς λήξει ισόπαλο 1-1 ο ΠΑΟΚ θα πάρει την πρώτη θέση έχοντας καλύτερη διαφορά τερμάτων. Η Άλκμααρ τερματίζει πρώτη αν κερδίσει ή αν το ματς λήξει ισόπαλο 2-2 και άνω.  Τα αποτελέσματα των αγώνων που ξεκίνησαν στις 20:00GR7ος όμιλοςΓκενκ  - Ντινάμο Κιέβου 3-1 (17' πέν. Βόσεν, 37' Κουμόρτζι, 40' Ντε Κέλαρ / 9' Γιαρμόλενκο)Ραπίντ Βιέννης - Τουν 2-1 (17' Μπόιντ, 64' Μπόσκοβιτς / 62' Σάντικ)8ος όμιλοςΣεβίλλη - Εστορίλ 1-1 (7' Γκαμεϊρό / 90' Ρούμπεν)Σλόβαν Λίμπερετς  - Φράιμπουργκ 1-2 (81' Ριμπάλκα / 23' Ματίας Γκίντερ, 73' Κοκελέν)9ος όμιλοςΛιόν - Μπέτις 1-0 (66' Μπαφετιμπί Γκομίς)Ριέκα - Γκιμαράες 0-010ος όμιλοςΤράμπζονσπορ - Απόλλων Λεμεσού 4-2 (23', 61' και 83' Ολτσάν Αντίν, 25' Αϊντογκντού / 68' Γκιέ Γκιέ, 80' πέν. Σανγκόι)Λέγκια - Λάτσιο 0-2 (24' Μπράιαν Περέα, 57' Φελίπε Άντερσον)11ος όμιλοςΤρόμσο - Τότεναμ 0-2 (63' Κίρικες, 76' Ντεμπελέ)12ος όμιλοςΆλκμααρ - Μακάμπι Χάιφα 2-0 (37' Γκούντελ, 95' Γκούντμουντσον)Στα υπόλοιπα παιχνίδια την πρόκριση στους 32 του Europa League εξασφάλισαν οι Λάτσιο, Λιόν, Μπέτις, Γκενκ.Το έργο της Λάτσιο απέναντι στη μοναδική ομάδα των ομίλων που δεν έχει πάρει βαθμό και δεν έχει σημειώσει γκολ (Λέγκια) αποδείχθηκε εύκολο, με συνέπεια να εξασφαλιστεί η πρόκριση. Ο νεαρός Μπράιαν Περέα σημείωσε το πρώτο του γκολ σε ευρωπαϊκή διοργάνωση (στο 24'), όπως και ο συνομήλικός του Φελίπε Άντερσον (στο 57'), διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 στο "Βόισκα Πολσκιέγκο".Η Τότεναμ άργησε να... ξυπνήσει, αλλά με δύο γκολ στο 63' με τον Κίρικες και στο 76' με τον Ντεμπελέ έφυγε νικήτρια με 2-0 από την έδρα της Τρόμσο κάνοντας το 5 στα 5 στον όμιλό της και εφόσον νικήσει και την τελευταία αγωνιστική θα επαναλάβει την επίδοση των Ζάλτσμπουργκ (2009-10), Ζενίτ (2010-11) και Άντερλεχτ (2011-12).Τη νίκη με 3-1 επί της Ντιναμό Κιέβου πήρε η Γκενκ και έξασφάλισε την πρόκριση και την πρώτη θέση του ομίλου. Ζωντανή έμεινε η Ραπίντ Βιέννης μετά τη νίκη της με 2-1 επί της Τουν και θα τα παίξει όλα για ολα την τελευταία αγωνιστική.Τη νίκη (1-0) που της έδωσε και την πρόκριση στους 32 του Europa League πανηγύρισε η Λιόν στο Ζερλάν όπου φιλοξένησε την Μπέτις, με την οποία πέρασαν... χεράκι-χεράκι στην επόμενη φάση, καθώς το 0-0 στο Ριέκα-Γκιμαράες τους ήρθε... κουτί!Θύμα έκπληξης έπεσε η Σεβίλη, που δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης από την Εστορίλ (1-1) στο 90’ και δεν εξασφάλισε την πρόκριση από απόψε. Ακόμα κι έτσι, όμως, είναι πολύ κοντά στο να τα καταφέρει την επόμενη και τελευταία αγωνιστική, αφού θα χρειαστεί συνδυασμός αποτελεσμάτων και η ίδια να... διασυρθεί για να μείνει εκτός!Κι αυτό έχει να κάνει με τα προηγούμενα αποτελέσματά τους στον όμιλο, αλλά και τη νίκη της Φράιμπουργκ με 2-1 απέναντι στην Σλόβαν Λίμπερετς. Οι Γερμανοί ήταν ανώτεροι και προηγήθηκαν με δύο τέρματα από τους Γκίντερ και Κοκλέν, προτού απλώς μειώσει ο Ριμπάλκα για τους γηπεδούχους. Αμφότερες οι ομάδες έχουν έξι βαθμούς πλέον και τα πάντα θα κριθούν στην τελευταία αγωνιστική!