Αρκέστηκε στο 20λεπτο, 2-1 τον Πλατανιά

Με τέρματα των Αμπντούν και Τοροσίδη από το 20λεπτο ο Ολυμπιακός κέρδισε 2-1 τον Πλατανιά για την 13η αγωνιστική, σημειώνοντας την 11η νίκη του στο πρωτάθλημαΤρεις ακόμα βαθμούς στο ενεργητικό του πρόσθεσε ο Ολυμπιακός, που με το τρίποντο αυτό ανακηρύχθηκε πρωταθλητής χειμώνα. Οι ερυθρόλευκοι ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο 20λεπτο, σκόραραν δύο φορές και έχασαν αρκετές ευκαιρίες για μεγαλύτερο προβάδισμα. Και ενώ
φαινόταν πως θα έχουν ένα εύκολο απόγευμα, ένα λάθος του Κάρολ, που εκμεταλλεύτηκε ο Ουντότζι, έβαλε τον Πλατανιά στην διεκδίκηση του ματς και ανάγκασε τους γηπεδούχους σε κατά διαστήματα αμυντικό παιχνίδι.Κυρίαρχος ήταν στο α' μέρος ο Ολυμπιακός, που πέτυχε δύο γκολ και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, έχοντας και δοκάρι. Ωστόσο μία άτυχη στιγμή του Κάρολ έβαλε εκ νέου τον Πλατανιά στο ματς. Με τον Αμπντούν σε μεγάλα κέφια, οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν... φουριόζοι και στο 20' κέρδιζαν 2-0. Ενα ανόητο πέναλτι του Δέντσα στο 5' έδωσε την ευκαιρία στον Αμπντούν να ανοίξει το σκορ, ενώ στο 18' ο Τοροσίδης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με τον αγαπημένο της τρόπο, από στημένη φάση.Στο ίδιο διάστημα ο Φουστέρ απώλεσε δύο σημαντικές ευκαιρίες, ενώ ο Αναστασιάδης απέσυρε στο 21' τον Δέντσα (έβαλε τον Ντόε), κίνηση που βοήθησε τον Πλατανιά να οργανωθεί και να προσαρμοστεί καλύτερα στις συνθήκες του αγώνα. Οι κρητικοί μάλιστα εκμεταλλεύτηκαν λάθος του Κάρολ και στο 37' μείωσαν με μακρινό σουτ του Ουντότζι. Στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός ανέβασε εκ νέου ρυθμούς, είχε δοκάρι με τον Φουστέρ, αλλά και δύο ακόμα καλές ευκαιρίες με Μήτρογλου και Τοροσίδη.Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός είχε πάλι την πρωτοβουλία, αλλά δεν ήταν το ίδιο επιθετικός. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι κρητικοί να αναθαρρήσουν και να φτάνουν με καλύτερες προϋποθέσεις στην περιοχή του Κάρολ. Οι ερυθρόλευκοι ουσιαστικά άρχισαν να παίζουν με τη φωτιά, γεγονός που φάνηκε τόσο από το γκολ του Μαρτσάκη, που δεν καταλογίστηκε στο 50' για φάουλ στον Τοροσίδη, όσο και με μία καλή στιγμή του ίδιου στο 62'. Ο νεοεισελθών Μαρτσάκης και ο Ουντότζι ήταν αρκετά επικίνδυνοι.Ο -χωρίς ρυθμό- Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να καθαρίσει το ματς στο 64', αλλά ο Κηπουρός σταμάτησε τον Μήτρογλου, που  ήταν τετ α τετ, ενώ οι ερυθρόλευκοι διαμαρτυρήθηκαν στο 71' για χέρι του Κανακούδη μέσα στην περιοχή. Ο Ιμπαγάσα απείλησε εκ νέου στο 80', αλλά η εικόνα των γηπεδούχων δεν ήταν καλή και ο Πλατανιάς με καλή κυκλοφορία το πάλευε το ματς. Η αμυντική λειτουργία όμως των γηπεδούχων κράτησε το αποτέλεσμα και ο Ολυμπιακός σημείωσε την 7η νίκη του σε ισάριθμα ματς στο Φάληρο.