Νίκη-ελπίδα παραμονής για Ελευσίνα, 75-62 το Περιστέρι

Σπουδαία νίκη, που ισοδυναμεί με... οξυγόνο για την ομάδα του Πανελευσινιακού, που επικράτησε με 75-62 του Περιστερίου και διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες παραμονής στην Α1Την πρώτη της νίκη μετά από εφτά διαδοχικές νίκες, αλλά και την τρίτη της συνολικά στο πρωτάθλημα πέτυχε η Ελευσίνα, που πλέον μπορεί να βλέπει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον.Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημα του, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα... Ένα τρίποντο του Κανονίδη έγραψε το 8-11, ωστόσο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 5' σε 13-13. Ο Χάινς με λέι απ έγραψε το 17-21, φέρνοντας για πρώτη φορά το Περιστέρι
στο +4 (17-21). Τελικά, ο Νίκου με 1/2 βολές έγραψε το 20-21 στο α' δεκάλεπτο.Με τρίποντο του Λιακόπουλου, το σκορ έγινε 25-21 στο 11', ενώ ο Γκίμπσον έγραψε το 27-24 δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Με σερί 6-0 απάντησαν οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι ξέφυγαν με 27-30, αλλά και πάλι αντέδρασε ο Πανελευσινιακός. Ο Μαγκουνής με λέι απ έκανε το 33-32, για να γράψει το σκορ του ημιχρόνου ο Ψαρόπουλος με τρίποντο για το 33-35.Στην επανάληψη, ο Πανελευσινιακός ξεκίνησε με επιμέρους 10-4 που του χάρισε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (43-39). Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο Κουστένης να πάρει άμεσα τάιμ άουτ για να ανακόψει το ρυθμό των γηπεδούχων. Ο Αλέξης Πέτρουλας μείωσε σε 45-44 στο 25', όμως οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 7-1 με το οποίο ξέφυγαν με 52-45 στο 27'.Το +7 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά για την ομάδα της Ελευσίνας, μέχρι το σημείο που ο Λιακόπουλος την έστειλε δύο φορές στους 9 (54-45, 56-47).Το 56-47 του γ' δεκαλέπτου, άφηνε ανοικτούς λογαριασμούς για τις δύο ομάδες. Ωστόσο, το Περιστέρι μείωσε με τον Πέτρουλα σε 58-52. Ο Γκίμπσον εκτόξευσε τη διαφορά στους 11 πόντους (63-52) και ο κόσμος στις εξέδρες ξεσηκώθηκε υπέρ των παικτών του Σκαραφίγκα.Τελικά, ο Πανελευσινιακός ξέφυγε και με 15 πόντους (67-52) και το Περιστέρι δεν είχε πια τις δυνάμεις για να ακολουθήσει το ρυθμό και να διεκδικήσει εκ νέου τη νίκη.Τα δεκάλεπτα: 20-21, 13-14, 23-12, 19-15.