Από ένα βαθμό οι Λιθουανία, Σλοβακία

23:39 7/9/2012 - Πηγή: Sport.gr
Λιθουανία και Σλοβακία αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο Βίλνιους, στην πρεμιέρα των προκριματικών του Μουντιάλ 2014, για τον όμιλο της Εθνικής μας ομάδας (έβδομο).Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, οι οποίοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 18', με γκολ του Ζαλιούκας. Ωστόσο, οι σλοβάκοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια πριν το τέλος του πρώτου μέρους.Στο 41', ο Σαπάρα σκόραρε και ισοφάρισε σε 1-1 για τους φιλοξενούμενους,
σκορ το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο 55', οι λιθουανοί απέκτησαν αριθμητικό πελονέκτημα, αφού ο Πετσόφσκι της Σλοβακίας αποβλήθηκε, με απευθείας κόκκινη κάρτα.Ωστόσο, η Λιθουανία δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω, με την Σλοβακία να κρατάει το 1-1 και να φεύγει από το Βίλνιους με τον βαθμό.Με 10 παίκτες τελείωσαν τον αγώνα και οι γηπεδούχοι, λόγω αποβολής του Λαμπούκας, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ετσι, ο Λαμπούκας δεν θα αγωνιστεί στο παιχνίδι με την Ελλάδα στον Πειραιά, για την δεύτερη αγωνιστική.Λιθουανία: Καρμεσάκας, Σεμπέρας, Ρανταβίτσιους, Αντριουσκεβίτσιους, Ζαλιούκας, Σεσνάουσκις (58' Νοβικόβας), Σέρνας, Μικολιούνας (75' Λαμπούκας), Βίσιους (67' Σεσνάουσκις), Κλιμαβίτσιους, ΜπορόφσκιΣλοβακία: Μούτσα, Πέκαρικ, Σκρτελ, Ζαμπάβνικ, Στοκ (65' Μπρεζνάνικ), Σαπάρα, Μπάκος (79' Γιακούμπκο), Χουμπόσαν, Χάμσικ (86' Κούτσκα), Πεκόφσκι, Ντούρις.