Αντεξε με δέκα στη Ν. Σμύρνη, ανέβηκε 2ος ο ΠΑΟΚ

Πολύτιμη νίκη με 2-1 στη Νέα Σμύρνη για τον ΠΑΟΚ, που προηγήθηκε με δύο γκολ του Αθανασιάδη και άντεξε στην πίεση του Πανιωνίου παίζοντας με παίκτη λιγότερο για ένα ημίχρονοΟ Πανιώνιος ήταν καλύτερος, αλλά ο ΠΑΟΚ
με δύο γκολ του μεγάλου του πρωταγωνιστή, Στέφανου Αθανασιάδη σε τέσσερα λεπτά (39'-43') έγινε το αφεντικό του αγώνα. Οχι για πολύ όμως αφού ο Λαζάρ με ανόητη κίνησή του άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο στο 44'. Με αριθμητικό πλεονέκτημα για ένα ημίχρονο, οι κυανέρυθροι, στρατοπέδευσαν στην περιοχή του Δικεφάλου και στο 56' ξαναμπήκαν στο ματς με γκολ του Αραβίδη. Ο Χακόμπο όμως κράτησε με δύο σημαντικές επεμβάσεις όρθιο τον ΠΑΟΚ και η ομάδα του Γιώργου Δώνη φεύγει από τη Νέα Σμύρνη με τρεις σημαντικούς βαθμούς, που του επέτρεψαν να ξεπεράσει τον Πανιώνιο και να επιστρέψει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, πέντε βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό.Ντέρμπι με τα όλα του το ματς στη Νέα Σμύρνη, με το α' ημίχρονο να έχει γρήγορο ρυθμό, πολύ πάθος, δύο γκολ και μία αποβολή. Η κατοχή ήταν μοιρασμένη, ωστόσο ο Πανιώνιος ήταν πιο επιθετικός από τον ΠΑΟΚ, που αντιμετώπιζε μεγάλα προβλήματα στην κυκλοφορία. Οι κυανέρυθροι δεν έβγαλαν την κλασική ευκαιρία, ωστόσο -σε αντίθεση με τον Δικέφαλο- πατούσαν περιοχή και σε αρκετές ανάγκασαν τους φιλοξενούμενους να λειτουργήσουν με αυτοθυσία για να υπερασπιστούν την εστία του Χακόμπο, που δεν χρειάστηκε να κάνει την μεγάλη επέμβαση.Μέσα σε τέσσερα λεπτά όμως άλλαξαν ολοκληρωτικά τα δεδομένα, αφού ο ΠΑΟΚ κόντρα στη ροή του αγώνα σημείωσε δύο τέρματα με τον μόνιμο σκόρερ του, Αθανασιάδη. Ο νεαρός επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 39' από την άσπρη βούλα (ο Κομίνης καταλόγισε πέναλτι σε χέρι του Ρόκα) και στο 43' έγραψε το 2-0 με κεφαλιά ψαράκι μετά από λάθος του Αυλωνίτη. Και ενώ ο Δικέφαλος είχε αποκτήσει σαφέστατο προβάδισμα, ο Λαζάρ με μία ανόητη ενέργεια (επέστρεψε μπουκάλι στην κερκίδα) αποβλήθηκε στο 44' και άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.Εχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα ο Πανιώνος κυριάρχησε πλήρως στην επανάληψη, έκλεισε τον ΠΑΟΚ στην περιοχή του και έψαξε το γρήγορο γκολ, που θα τον έβαζε εκ νέου στο ματς. Με ωραία κυκλοφορία και ανάπτυξη από τις πτέρυγες, οι κυανέρυθροι κατάφεραν να μειώσουν όταν στο 56' ο Αραβίδης εκμεταλλεύτηκε την ασθενή απόκρουση του Χακόμπο σε κεφαλιά του Κολοβού. Οι παίκτες του του Ελευθερόπουλου διατήρησαν την επιθετικότητά τους και ο Σάμαρης στο 70' απείλησε, ανεβάζοντας την πίεση στον ΠΑΟΚ.Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαζε, οι κυανέρυθροι δημιουργούσαν ρήγματα κυρίως από αριστερά με τον Κολοβό, ο οποίος στο 75' απώλεσε νέα καλή ευκαιρία, ενώ ο Ελευθερόπουλος ενίσχυε την ομάδα του με επιθετικογενείς παίκτες (Ντούνης, Διαμαντάκος). Οι γηπεδούχοι δεν τα παρατούσαν, έψαχναν εναγωνίως την ισοφάριση, αλλά ο Χακόμπο ήταν σε ετοιμότητα και κράτησε τον ΠΑΟΚ όρθιο στη μεγάλη φάση του 87' σταματώντας το Διαμαντάκο. Ο Δικέφαλος κράτησε και επιστρέφει στη Θεσσαλονίκη με τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς.