Ανάσανε ο Απόλλων με Κόρμπο!

Μετά από 8 αγώνες, όπου μετρούσε 4 ισοπαλίες και 4 ήττες, ο Απόλλωνας έφτασε στην πολυπόθητη νίκη, την τρίτη του στο πρωτάθλημα, αφού επικράτησε με 3-2 του Πανθρακικού στην Ριζούπολη με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παναγιώτη Κόρμπο που πέτυχε δύο γκολ, ενώ το άλλο το έβαλε ο Αργυρόπουλος. Οι Θρακιώτες που ηττήθηκαν για πρώτη φορά στην Αθήνα από τον Απόλλωνα (είχαν 2 νίκες και 1 ισοπαλία, όλες σε ματς για το Κύπελλο) ξύπνησαν... αργά, αφού σκόραραν στο 89'
και στο 92' με τον Χασομέρη και τον Ρομέου. Με τη νίκη αυτή, η Ελαφρά Ταξιαρχία άφησε μόνο του τον Αρη στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και πήρε ανάσα.Με 4-4-2 παρέταξε τον Απόλλωνα ο Λόρι Σάντσες. Ο Τζόρβας ήταν κάτω από τα γκολπόστ, με τους Αργυρόπουλο, Δεληζήση, Αλβάρεζ, Κανακούδη στην άμυνα, τους Κόρμπο, Τσοκάνη αμυντικά χαφ, τους Τσιλιγκίρη, Παντελιάδη στα άκρα και δίδυμο στην επίθεση τους Φαρινόλα, Πετρόπουλο.Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Πανθρακικό ο Ακης Μάντζιος. Ο Σέρεμετ ήταν κάτω από την εστία, με τους Χρήστου, Ζος, Μίκουλιτς, Παπαγεωργίου στην άμυνα, τους Εμπο, Ρομέου, Μπαϊκαρά στα χαφ, με τον Τζανή και τον Κάσες στην πλάτη του Ιγκόρ, που ήταν στην κορυφή της επίθεσης.Οι Θρακιώτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 14', όταν ο Κάσες βρήκε τον Ιγκόρ, που σούταρε μέσα από την περιοχή, για να φύγει η μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Τζόρβα. Δέκα λεπτά αργότερα, παραλίγο αυτογκόλ για τον Απόλλωνα, όταν ο Κάσες εκτέλεσε το φάουλ, ο Κόρμπος βρήκε την μπάλα άτσαλα και, αντί να διώξει, σουτάρει προς την εστία του Απόλλωνα, με τον Τζόρβα να πέφτει και να διώχνει στην αριστερή του γωνία! Ο Απόλλωνας απάντησε στις ευκαιρίες του Πανθρακικού στο 27', όταν ο Κόρμπος έκλεψε και έδωσε στον Φαρινόλα, που από το ύψος της περιοχής και δεξιά έπιασε διαγώνιο σουτ που έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σέρεμετ άουτ.Κι ενώ το α' ημίχρονο όδευε προς το φινάλε του, ο Εμπο τραβάει και ρίχνει κάτω τον Πετρόπουλο μέσα στην περιοχή, με τον Κουτσιαύτη να δείχνει την άσπρη βούλα και τον Κόρμπο από τα ένδεκα βήματα να νικάει τον Σέρεμετ γράφοντας το 1-0 για την Ελαφρά Ταξιαρχία.Ο Πετρόπουλος τραυματίστηκε στη φάση του πέναλτι, και τη θέση του πήρε ο Μπάρκογλου με την έναρξη του β' ημιχρόνου. Στο 54' ο Τζάνης βρήκε τον Κάσες που έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Τζόρβα.Κι ενώ ο Πανθρακικός πίεζε, ο Απόλλωνας έφτασε στο 2-0 τρία λεπτά αργότερα (57'), όταν μετά από σέντρα του Αργυρόπουλου, ο Κόρμπος σηκώνεται πιο ψηλά απ' όλους και με δυνατή κεφαλιά διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του!Ο Τζόρβας στο 65' και στο 74' είπε "όχι" σε σουτ του Κάσες και σε κεφαλιά του Ρομέου αντίστοιχα, ενώ στο 77' ο Μπάρκογλου έσπασε για τον Φαρινόλα, που σουτάρει από τα δεξιά, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Σέρεμετ.Ο Απόλλωνας έφτασε στο 3-0 στο 82', όταν ο Τσοκάνης έβγαλε μπαλιά στον Αργυρόπουλο, ο οποίος έσπασε το οφσάιντ και απέναντι από τον Σέρεμετ σημάδεψε πρώτα το οριζόντιο δοκάρι και κατόπιν τα δίχτυα του Πανθρακικού, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.Στο 87' ο σκόρερ του τρίτου τέρματος του Απόλλωνα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και στα... χασομέρια ο Χασομέρης που πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουση του Τζόρβα σε κεφαλιά του Ρομέου έκανε το 3-1, ενώ στο 92' ο Ρομέου με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το τελικό 3-2.ΑΠΟΛΛΩΝ: Τζόρβας, Αργυρόπουλος, Δεληζήσης, Αλβάρεζ, Κανακούδης, Κόρμπος, Τσοκάνης, Τσιλιγκίρης (72' Χατζηζήσης), Παντελιάδης, Φαρινόλα, Πετρόπουλος (47'λ.τ. Μπάρκογλου).ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Σερεμέτ, Παπαγεωργίου, Κάσες, Μπαϊκαρά, Ιγκορ (84' Χασομέρης), Ζος, Χρήστου (62' Ζεκίνια), Ρομέου, Τζάνης, Μίκουλιτς, Εμποου (75' Ντιόγκο).