Νίκη και 4η θέση για τον Αστέρα

Ο Αστέρας εκμεταλλεύτηκε σ' ακόμα ένα παιχνίδι τον παράγοντα έδρα, επικρατώντας 1-0 του Πανιωνίου για την 15η αγωνιστική της Super League.Η ομάδα της Αρκαδίας, ύστερα και από την ήττα του Παναθηναϊκού από τον Ατρόμητο, έπιασε το Τριφύλλι στην 4η θέση με 24 βαθμούς.Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 60ό λεπτό ο Μπαράλες με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι,
το οποίο υπέδειξε ο διαιτητής Λιαχούδης σε χέρι του Κούρου εντός περιοχής.Ο Πανιώνιος, παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει, στάθηκε καλά στον αγωνιστικό χώρο για ακόμα ένα παιχνίδι, χωρίς όμως αυτή τη φορά να καταφέρει να αποκομίσει βαθμολογικό κέρδος. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης έμεινε στη 14η θέση της βαθμολογίας με 17 βαθμούς.Oι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αντιμετωπίζοντας όμως πρόβλημα στο πρώτο μέρος στη διάσπαση της αντίπαλης άμυνας. Αυτός που απείλησε πρώτος ήταν ο Πανιώνιος, με το σουτ του Κολοβού στο 10ο λεπτά να περνά δίπλα από τα δοκάρια του Ερνάντες.Ο Αστέρας έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 38', όταν η βολίδα από τα 30 μέτρα του Εντό τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Ανέστη, ο οποίος στην τελευταία καλή φάση του ημιχρόνου δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει την κεφαλιά του Ντε Μπλάσις από κοντά.Στο 59'έγινε η φάση που έκρινε το ματς με τον Λιαχούδη να δίνει πέναλτι σε παφή της μπάλας στο απλωμένο χέρι του Κούρου. Ο Μπαράλες ανέλαβε την εκτέλεση, γράφοντας το 1-0.