Ανάσα για Ηρακλή, σφίγγει η θηλιά για Παναθηναϊκό!

Ο Ηρακλής νίκησε 3-0 σετ (25-21, 25-13, 28-26) τον Παναθηναϊκό στην Μίκρα, ξέφυγε +7 από τους πράσινους που βλέπουν την θηλιά του υποβιβασμού να σφίγγει γύρω από το λαιμό τους!Ο Γηραιός πήρε αυτό που ήθελε, καθώς με την "καθαρή" νίκη που πήρε έφτασε τη διαφορά στο +7 από το Τριφύλλι, που αν διατηρηθεί μέχρι το τέλος θα ρίξει τον Παναθηναϊκό κατ' ευθείαν στην Α2 (χωρίς
πλέι άουτ), αλλά ακόμα κι αν γίνουν πλέι άουτ ο Γηραιός θα έχει αποκτήσει μια σημαντική βαθμολογική διαφορά. Οι κυανόλευκοι προέρχονταν από 3 συνεχόμενες ήττες (από Μίλωνα, Κηφισιά, Φοίνικα), ωστόσο παίζοντας ψυχωμένα έφτασε στη νίκη επί των πρασίνων, που δεν πίστεψαν σε κανένα σημείο του ματς ότι μπορούν να πάρουν έστω και τον πόντο, φτάνοντας αισίως τις τρεις συνεχόμενες ήττες (Κηφισιά και Παμβοχαϊκός οι δύο προηγούμενες).Παράλληλα, διατηρήθηκε και η παράδοση, που θέλει τον Γηραιό να κερδίζει το Τριφύλλι τα τελευταία χρόνια. Συγκεκριμένα ο Παναθηναϊκός έχει να νικήσει τον Ηρακλή από τις 6 Φεβρουαρίου 2010. Από τότε οι Θεσσαλονικείς έχουν κάνει σερί 6-0 νικών!Ο Ηρακλής μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 5-0 στο 1ο σετ! Οι πράσινοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά ο Γηραιός ήταν σταθερά μπροστά 10-5, 15-10, με τον ΠΑΟ να μειώνει στους δύο (15-13). Ο Ηρακλής ξέφυγε με επτά (21-14), αλλά οι πράσινοι με αντεπίθεση έφτασαν στο 22-20. Ωστόσο, ο Ιωάννου έκανε υπέρβαση, ο Λιβαθηνός φιλέ και έτσι ο Ηρακλής πήρε το σετ με 25-21.Το δεύτερο σετ το πήρε πολύ εύκολα ο Ηρακλής δίχως ουσιαστικά να συναντήσει αντίσταση. Ξέφυγε με 6-2, 10-4, 12-6, 16-9, 20-10, με τους πράσινους να το... παρατάνε και να φτάνει ο Γηραιός στο 25-13 κάνοντας το 2-0.Ντέρμπι είδαμε στο τρίτο σετ. Στην αρχή οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο (4-4), ωστόσο ο Παναθηναϊκός με τέσσερα σερί μπλοκ έφτασε στο 4-8, αλλά ο Γηραιός με δικό του σερί ισοφάρισε σε 9-9 και πέρασε μπροστά 11-10, 12-10, 14-12, 15-13, 16-14. Το Τριφύλλι με σερί 4-0 πέρασε μπροστά 16-18, αλλά ο Ηρακλής είχε την απάντηση και με δικό του σερί προσπέρασε στο σκορ 19-18. Το σετ πήγαινε πόντο-πόντο, με τον ΠΑΟ να έχει την ευκαιρία να το κερδίσει δύο φορές 23-24, 24-25, αλλά ο Γηραιός βρήκε τρόπο εκμεταλλευόμενος και τα λάθη των πρασίνων κυρίως του Ιωάννου και πήρε το σετ με άσο του Τζιουμάκα 28-26 και τη νίκη!Τα σετ: 25-21, 25-13, 28-26*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 6 άσσοι, 35 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν: 6 άσσοι, 35 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων.ΗΡΑΚΛΗΣ (Κραβαρικ): Νοβοσέλατς 5 (4/4, 1 μπλοκ), Χατζηπαραδείσης 10 (6/9, 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 12 (5/6, 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Εφραιμίδης Δ. 7 (6/10, 1 άσσος, 70% υπ.), Τζιουμάκας 17 (12/28, 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Κολτσιακης 2 (2/9, 58% υπ.) / Κουζούνης (λ. - 50% υπ., 28% άριστες), Σταυρακάκης.ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μπακοδήμος): Γουόλκερ 5 (5/15, 36% υπ.), Ιωάννου 7 (5/21, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Πρωτοψάλτης 12 (11/20, 1 άσσος, 56% υπ.), Βόγκελ 9 (7/12, 2 άσσοι), Στίγγας 8 (4/9, 4 μπλοκ), Λιβαθηνός 2 (1/2, 1 άσσος) / Ζήσης (λ.- 58%υπ. - 38% άριστες), Μανιόπουλος 3 (2/4, 1 άσσος, 60% υπ.).