Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Βαλένθια επικράτησε με 2-1 της Ατλέτικο Μαδρίτης

Παρόλο που βρέθηκε να χάνει με 0-1 από το 3ο μόλις λεπτό, η Βαλένθια κατάφερε να πετύχει την ανατροπή, να επικρατήσει με 2-1 της Ατλέτικο Μαδρίτης στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 23ης αγωνιστικής της Primera Division και να σκαρφαλώσει στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ρίχνοντας την Βιγιαρεάλ, που έχει παιχνίδι λιγότερο, στην 4η. Πρωταγωνιστής του αγώνα ο Χοακίν που πέτυχε και τα δύο γκολ
των νυχτερίδων. Οι μαδριλένοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ και μάλιστα στο 3ο μόλις λεπτό, όταν ο Φορλάν τροφοδότησε τον Ρέγιες και αυτός δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Γκουαΐτα, κάνοντας το 1-0.Η Βαλένθια, όμως, δεν έμεινε με σταυρωμένα χέρια, αλλά αντιθέτως πίεσε για την ισοφάριση. Αυτή ήρθε στο 41ο λεπτό με τον Χοακίν να πλασάρει τον Ντε Γκέα και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια.Ο Φορλάν έχασε τεράστια ευκαιρία να βάλει και πάλι την Ατλέτικο μπροστά στο σκορ στο 57ο λεπτό όταν σημάδεψε το δοκάρι από το σημείο του πέναλτι. Οι δύο ομάδες δημιούργησαν κάποιες καλέ