Αλμερία και Ράσινγκ Σανταντέρ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1

23:53 3/3/2011 - Πηγή: Sport.gr
Αν και είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα από το 17ο λεπτό, η Αλμερία έμεινε στο 1-1 με την Ράσινγκ Σανταντέρ στο Εστάδιο ντελ Μεδιτερανέο και έχασε την ευκαιρία να πάρει ένα πολύτιμο τρίποντο στην μάχη που δίνει για να παραμείνει στην Primera Division. Το παιχνίδι ξεκίνησε με το... αριστερό για την Σανταντέρ, καθώς στο 17ο λεπτό ο Ενρίκε ανέτρεψε τον Πιάτι και δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα ως ο τελευταίος παίκτης.Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, όμως,
οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ. Ηταν το 34ο λεπτό όταν ο Κόλσα πλάσαρε τον Αλβες και έγραψε το 1-0.Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου η Σανταντέρ είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν κέρδισε πέναλτι αλλά ο Αλβες είπε όχι στον Αντριάν.Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, η Αλμερία ανέβασε την απόδοσή της. Στο 64` ο Ορτιθ σημάδεψε το δοκάρι, αλλά στην συνέχεια ο Κρούσατ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ισοφάρισε.Οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες καλές στιγμές στα λεπτά που ακολούθησαν, αλλά το 1-1 διατηρήθηκε