US Open: Το σήκωσε η Σερένα

07:54 9/9/2013 - Πηγή: Sport.gr
Η Σερένα Γουίλιαμς κατέκτησε το US Open για πέμπτη φορά σε ένα συγκλονιστικό τελικό με αντίπαλο την αξιόμαχη Βικτόρια Αζαρένκα.Δεκατέσσερα χρόνια μετά την κατάκτηση του πρώτου Γκραν Σλαμ τίτλου της στη Νέα Υόρκη (σ.σ. με αντίπαλο τη Μαρτίνα Χίνγκις), η Σερένα Γουίλιαμς έχει πλέον στην κατοχή της 17 μεγάλα τουρνουά, όσα και ο Ρότζερ Φέντερερ στους άνδρες!Σε έναν τελικό που θεωρείται ήδη κλασικός, επικράτησε με
7-5, 6-7 (6-8), 6-1 της Λευκορωσίδας Νο2 στον κόσμο, Βικτόρια Αζαρένκα στην... ανεμοδαρμένη Νέα Υόρκη.Κι αν το 2012 ήταν η σειρά της Γουίλιαμς για να κάνει τη μεγάλη ανατροπή στον τελικό του "Άρθουρ Άς", φέτος... μίλησε η Αζαρένκα. Η Αμερικανίδα σέρβιρε για το ματς και τον τίτλο δύο φορές στο δεύτερο σετ, όμως η Αζαρένκα έκανε μπρέικ και τις δύο φορές, επέστρεψε στο ματς από 4-1 κάτω και κατέκτησε το δεύτερο σετ στο τάι μπρέικ.Στο τρίτο σετ η Λευκορωσίδα έμεινε από δυνάμεις, έκανε απανωτά αβίαστα λάθη και η 31χρονη αντίπαλος της εξασφάλισε τον 5ο τίτλο της στη Νέα Υόρκη. Πανηγύρισε έξαλλα τη νίκη της μετά από δύο ώρες και 45 λεπτά αγώνα.Μετά το τέλος του αγώνα η Αζαρένκα δεν κατάφερε να συγκρατήσει τα δάκρυα της μετά από την υπερπροσπάθεια που έκανε. Και η νίκητρια όμως δεν έκρυψε τη συγκίνηση της.Η Γουίλιαμς που πλησιάζει τα 32 χρόνια σε λίγες μέρες έγινε η μεγαλύτερη σε ηλικία τενίστρια που κατακτά το τουρνουά της Νέας Υόρκης, καταρρίπτοντας το ρεκόρ της Μάργκαρετ Κορτ (σ.σ. 31 χρονών και 55 ημερών το 1973). Ποιος θα της το έλεγε αυτό της Σερένα το 1999!Τέλος, ποιος θα της έλεγε πως θα γινόταν ο τέταρτος άνθρωπος που θα ξεπερνούσε τα 9.000.000 δολάρια σε χρηματικά έπαθλα σε μια σεζόν, φτάνοντας τον Φέντερερ, τον Ράφα Ναδάλ και τον Νόβακ Τζόκοβιτς. Η κατάκτηση του Αμερικανικού Όπεν σε συνδυασμό με την πρωτιά στη σειρά των τουρνουά στη Βόρεια Αμερική, έκαναν τη Σερένα πλουσιότερη κατά 3.6000.000 εκατομμύρια.