Η Κροατία το ντέρμπι, νίκη για Λιθουανία, σε περιπέτειες το Βέλγιο

00:15 9/9/2013 - Πηγή: Sport.gr
Μεγάλη νίκη για την Κροατία, που σ' ένα συγκλονιστικό παιχνίδι κέρδισε την διοργανώτρια Σλοβενία και έκανε άνω κάτω τον Γ' όμιλο, εκεί που πλέον συγκατοικούν τρεις (Ισπανία, Σλοβενία και Κροατία) στην κορυφή. Την ίδια ώρα η Λιθουανία κέρδισε το Μαυροβούνιο, εξασφάλισε και τυπικά την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ηττα από το Ισραήλ για το Βέλγιο,
που έμπλεξε σε περιπέτειεςΝτέρμπι με τα όλα του το ματς της Σλοβενίας με την Κροατία. Στο κατάμεστο γήπεδο, που φυσικά κυριαρχούσαν οι σλοβένοι, η Κροατία άντεξε στην πίεση της Σλοβενίας και τελικά έφτασε σε μία μεγάλη νίκη στην παράταση με 76-74.Το ματς ήταν σκληρό με πολλές μονομαχίες και η ψυχολογία άλλαζε συνεχώς στρατόπεδο, πριν τελικά η μπίλια καθίσει στο κόκκινο της Κροατίας. Η Κροατία πλέον έφτασε στις 3 νίκες, όσες και η Σλοβενία με την Ισπανία, με τις οποίες ισοβαθμεί στην κορυφή του ομίλου.Η ομάδα του Ρέπεσα έκανε ουσιαστικά μεγάλη αντεπίθεση από τα μέσα της γ' περιόδου, όπου έτρεξε ένα επιμέρους 20-8 και κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.Το τελευταίο σουτ το πήρε ο Νάχμπαρ αλλά το έχασε. Ένα επιμέρους 8-1 από τους Κροάτες στο ξεκίνημα της παράτασης έδωσε την ευκαιρία για προβάδισμα 7 πόντων (66-73). Παρ' ότι οι Σλοβένοι μείωσαν σε 71-73, ένα τρίποντο μαχαιριά του Ρούντεθ έγραψε το 71-76, λίγο πριν το τελικό 74-76.Τα δεκάλεπτα: 20-17, 41-35, 57-55, 65-65 (κ.α.), 74-76Σλοβενία (Μάλκοβιτς): Σλόκαρ 2, Λάκοβιτς, Μπάλαζιτς 2, Γιοσκίμοβιτς, Μούριτς 7, Μπλάζιτς, Νάχμπαρ 6, Γκ. Ντράγκιτς 23 (8 ριμπάουντ), Ζ. Ντράγκιτς 11 (8 ριμπάουντ), Λόρμπεκ 16, Βίντμαρ 4, Μπέγκιτς 3Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 11(11 ριμπάουντ), Άντριτς, Ντρέιπερ 2, Μπογκντάνοβιτς 24, Σάριτς 3, Ρούντεζ 8, Ούκιτς 10, Σιμόν 6, Μάρκοτα 4, Μ. Ντέλας, Ζόριτς 8, Α. Ντέλας.Γ' όμιλοςΤετάρτη (4/9)Γεωργία - Πολωνία 84-67Ισπανία - Κροατία 68-40  Τσεχία - Σλοβενία 60-62Πέμπτη (5/9)Κροατία - Γεωργία 77-76Πολωνία - Τσεχία 68-69Σλοβενία - Ισπανία 78-69Σάββατο (7/9)Ισπανία - Τσεχία 60-39Κροατία - Πολωνία 74-70Γεωργία - Σλοβενία 68-72Κυριακή (8/9)Πολωνία - Ισπανία 53-89Τσεχία - Γεωργία 95-79Σλοβενία - Κροατία 74-76Λιθουανία-Μαυροβούνιο 77-70Η Λιθουανία δυσκολεύτηκε απέναντι στο Μαυροβούνιο, όμως κατάφερε να φτάσει στη νίκη στην παράταση με 77-70 (63-63κ.α.) και να ανέβει στη δεύτερη θέση του Β' ομίλου, ισοβαθμώντας με τη Σερβία, που υπερτερεί καθώς κέρδισε στο μεταξύ τους ματς.Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να επιβάλει το παιχνίδι της. Ο Κσιστόφ Λαβρίνοβιτς ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και οδηγούσε την ομάδα του, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ράις προσπάθησε και κατάφερε σε μεγάλο βαθμό να δημιουργήσει πρόβλημα στην άμυνα των Λιθουανών.Με αυτόν τον τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 19-19. Στην δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά, όμως οι Μαυροβούνιοι κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με οριακό προβάδισμα (34-32).Στην τρίτη περίοδο, οι Λιθουανοί βρέθηκαν στο +4 (51-47) για να ολοκληρωθεί η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης στο 63-63. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Λιθουανοί έπαιξαν πολύ καλή άμυνα, που τους επέτρεψε να πάρουν τη νίκη με 77-70.Τα δεκάλεπτα: 19-19, 32-34, 51-47, 63-63κ.α., 77-70.Λιθουανία (Γιόνας Καζλάουσκας): Μοτεγιούνας, Καλνιέτις 10 (7 ασίστ), Κουζμίνσκας, Ντ. Λαβρίνοβιτς 9, Ματσιούλις 1, Ντελινινκάιτις 3, Σεϊμπούτις 8, Κλέιζα 10, Κσ. Λαβρίνοβιτς 24, Πότσιους, Βαλανσιούνας 12 (10 ριμπάουντ), ΓιαβτόκαςΜαυροβούνιο (Λούκα Παβίτσεβιτς): Βούτσεβιτς 8, Μπάκιτς, Σου. Σέχοβιτς 5, Α. Πόποβιτς 2, Σε. Σέχοβιτς 9, Σέκουλιτς 6, Ιβάνιοβιτς, Μπιέλιτσα 7 (7 ριμπάουντ), Ράις 19, Μ. Πόποβιτς, Ντούμπλιεβιτς 14 (6 ριμπάουντ)Β' όμιλοςΤετάρτη (4/9)Λετονία - Βοσνία / Ερζεγοβίνη 86-75ΠΓΔΜ - Μαυροβούνιο 80-81Σερβία - Λιθουανία 63-56Πέμπτη (5/9)Μαυροβούνιο - Λετονία 72-73  Βοσνία / Ερζεγοβίνη - Σερβία 67-77Λιθουανία - ΠΓΔΜ 75-67Παρασκευή (6/9)Μαυροβούνιο - Βοσνία / Ερζεγοβίνη 70-76Λετονία - Λιθουανία 59-67ΠΓΔΜ - Σερβία 89-75Κυριακή (8/9)Βοσνία / Ερζεγοβίνη - ΠΓΔΜ 62-54Σερβία - Λετονία 80-71Λιθουανία - Μαυροβούνιο 77-70Ισραήλ-Βέλγιο 87-69Νίκη γοήτρου για το Βέλγιο το οποίο επικράτησε με 87-69 του Βελγίου, βάζοντας το σε περιπέτειες σχετικά με την πρόκρισή του στη β' φάση της διοργάνωσςΑν και προερχόταν από τρεις συνεχόμενες ήττες το Ισραήλ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα που χρειαζόταν για να νικήσει με σκορ 87-69 το Βέλγιο και να πετύχει έστω κι αργά την πρώτη του νίκη στο τουρνουά.Ισορροπημένο παιχνίδι έγινε στο α' δεκάλεπτο ανάμεσα στο Ισραήλ και το Βέλγιο. Μετά το 19-15 του α' δεκαλέπτου, οι Ισραηλινοί βρήκαν τις λύσεις που έψαχναν στην επίθεση και εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά κενά των Βέλγων που είχαν μεγάλο πρόβλημα. Έτσι, το α' ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το Ισραήλ στο +9 (41-33), παίζοντας πιο ομαδικά σε άμυνα κι επίθεση.Στο τρίτο δεκάλεπτο το Ισραήλ ανέβασε ακόμη περισσότερο την απόδοσή του, με αποτέλεσμα να εκτοξεύσει την διαφορά ακόμα και στους 23 πόντους(65-42) στο 27'. Τελικά η κατάσταση δεν άλλαξε με τους Βέλγους να γνωρίζουν μια πολύ βαριά ήττα με 87-69.ΒΕΛΓΙΟ (Κάστελς): Μουρς 9, Βαν Ρόσομ 6 (1), Μπέχιν 6 (1), Ερβέλ 13 (2), Μουέμα 4, Τάμπου 7, Μούγια 6(1), Μουκούμπου 2, Ντε Ζέεβ 14 (2), Μασότ 2.ΙΣΡΑΗΛ (Σιβέκ): Λιμονάντ, Νίσιμ 22 (4), Χανότσι, Ελιάχου 13, Κάσπι 2, Πνίνι 12 (2), Οχαγιόν 8 (2), Χαλπερίν 14 (2), Κοζικάρο 8, Γκριν 7, Καντίρ.Τα δεκάλεπτα: 19-15, 41-33, 73-46, 87-69Α' όμιλοςΤετάρτη (4/9)Ισραήλ - Μ. Βρετανία 71-75Βέλγιο - Ουκρανία 57-58Γαλλία - Γερμανία 74-80Πέμπτη (5/9)Ουκρανία - Ισραήλ 74-67Γερμανία - Βέλγιο 73-77Μ. Βρετανία - Γαλλία 65-88Παρασκευή (6/9)Γερμανία - Ουκρανία 83-88Βέλγιο - Μ. Βρετανία 76-71Γαλλία - Ισραήλ 82-63Κυριακή (8/9)Μ. Βρετανία - Γερμανία 81-74Ουκρανία - Γαλλία 71-77Ισραήλ - Βέλγιο 87-69