Pregame: ’ρης - Λεβαδειακός (17.15)

Ο ’ρης έχει μόλις 5 νίκες σε 18 παιχνίδια. Στα υπόλοιπα 13 ματς, οι Θεσσαλονικείς μετρούν 7 ισοπαλίες και 6 ήττες.

Εντός έδρας έχει χάσει μόνο από Ατρόμητο και Ολυμπιακό, αλλά στα υπόλοιπα 6 παιχνίδια έχει μοιρασμένες νίκες και ισοπαλίες.

Ο Λεβαδειακός έχει 8 ήττες στα πρώτα 14 παιχνίδια (2 νίκες, 4 ισοπαλίες στα υπόλοιπα).

Ως φιλοξενούμενος έχει κερδίσει μόνο στην Κρήτη τον ΟΦΗ,

μετρώντας στα υπόλοιπα 6 ματς, 2 ισοπαλίες και 4 ήττες.

Πάντως, μακριά από τη Λιβαδειά έχει πετύχει τα 6 από 8 γκολ που έχει στο ενεργητικό του.

Ο Λεβαδειακός έχει να επιδείξει μόλις μία νίκη ως φιλοξενούμενος του ’ρη. Την περίοδο 1989-90, όταν και είχε επικρατήσει 1-0. Μάλιστα, αυτή ήταν η μία από τις 2 νίκες που είχε πετύχει ο Λεβαδειακός εκτός έδρας εκείνη την περίοδο (η άλλη στον Πειραιά επί του Εθνικού με 3-0).

Στα υπόλοιπα 8 παιχνίδια, οι θεσσαλονικείς έκαναν 7 νίκες και μία ισοπαλία.

Την περίοδο 1997-98, στο πρωτάθλημα της Β` Εθνικής, ο Αρης είχε υποδεχτεί και είχε νικήσει τον Λεβαδειακό 3-2, ενώ την περίοδο 2003-04, στο πλαίσιο του Κυπέλλου, οι "κίτρινοι" είχαν επικρατήσει 3-1.