Pregame: Αρης - Λεβαδειακός (17:15)

Στο Κλ. Βικελίδης διεξάγεται ένα από τα σημαντικότερα παιχνίδια της 25ης αγωνιστικής, με τον Αρη να παίζει ένα από τα τελευταία του χαρτιά για παραμονή στην κατηγορία.Ο Άρης, ο οποίος αντικατέστησε τον Γιάννη Μιχαλήτσο με τον Σούλη Παπαδόπουλο στην τεχνική ηγεσία, έχει κερδίσει μόνο τον Παναθηναϊκό στα τελευταία 8 παιχνίδια (3 ισοπαλίες και 4 ήττες στα υπόλοιπα).Οι Θεσσαλονικείς μάλιστα έχουν μόλις 2 νίκες στις τελευταίες 15 αγωνιστικές (7 ήττες και 6 ισοπαλίες στα υπόλοιπα) και τρεις στα τελευταία 20 παιχνίδια, διάστημα στο οποίο έχουν
9 ήττες και 8 ισοπαλίες!Στο Κλ. Βικελίδης έχει συγκεντρώσει τους 18 από τους 22 βαθμούς που έχει στο ενεργητικό του, με 4 νίκες, 6 ισοπαλίες και 2 ήττες.Ως γηπεδούχος έχει δεχθεί το 1/3 των τερμάτων από τα 37 που έχει παθητικό και καθιστούν την άμυνά του την χειρότερη στο πρωτάθλημα!Ο Λεβαδειακός έχει απολογισμό μόλις 2 βαθμούς στις τελευταίες 6 αγωνιστικές, έχοντας σκοράρει μόλις μία φορά στα τελευταία 4 παιχνίδια.Έχει να κερδίσει από τις 21 Ιανουαρίου, όταν πέρασε με το "διπλό" από τη Βέροια (1-2).Παρόλα αυτά έχει μόνο 6 ήττες στις τελευταίες 15 αγωνιστικές, διάστημα στο οποίο έχει 7 νίκες και 2 ισοπαλίες!Εκτός έδρας έχει 4 νίκες, 1 ισοπαλία και 7 ήττες.Ο Λεβαδειακός έχει να επιδείξει μόλις μία νίκη ως φιλοξενούμενος του Άρη. Στις 3 Δεκεμβρίου του 1989, όταν και είχε επικρατήσει 1-0, με γκολ του Τάκη Λεμονή. Προπονητής του Άρη σε εκείνο το παιχνίδι ήταν ο Αλκέτας Παναγούλιας και του Λεβαδειακού ο Τέλης Μπατάκης. Μάλιστα, αυτή ήταν η μία από τις 2 νίκες που είχε πετύχει ο Λεβαδειακός εκτός έδρας εκείνη την περίοδο (η άλλη στον Πειραιά επί του Εθνικού με 3-0).Στα υπόλοιπα 9 παιχνίδια, οι θεσσαλονικείς έκαναν 8 νίκες και μία ισοπαλία.Την περίοδο 1997-98, στο πρωτάθλημα της Β` Εθνικής, ο Αρης είχε υποδεχτεί και είχε νικήσει τον Λεβαδειακό 3-2, ενώ την περίοδο 2003-04, στο πλαίσιο του Κυπέλλου, οι "κίτρινοι" είχαν επικρατήσει 3-1.ΩΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣ: 17:15 - Novasports1ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γεώργιος Κομίνης (Θεσπρωτίας)ΒΟΗΘΟΙ: Γκάγκας (Λάρισας) - Μαγιάννης (Άρτας) ΑΡΗΣ - ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣΠΕΡΙΟΔΟΣΣΚΟΡ1987-883-01988-892-11989-900-11990-911-11993-943-01994-952-12007-081-02008-092-02009-101-02011-122-1