Pregame: Άρης - Λεβαδειακός (16:00)

Με το παιχνίδι του "Κλ. Βικελίδης" ανάμεσα στον Αρη και τον Λεβαδειακό, ανοίγει σήμερα η 2η δόση των αγώνων της 4ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.* Για τους γηπεδούχους δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα εκτός από τη νίκη, καθώς είναι η μοναδική ομάδα, που μετά από 3 αγωνιστικές δεν έχει βαθμό στο ενεργητικό της! Πρόκειται για το χειρότερο ξεκίνημα στην ιστορία του. * Υπενθυμίζεται ότι οι 3 ήττες των "κιτρίνων", που είχαν ως αποτέλεσμα την αντικατάσταση του Χατζηνικολάου από τον Μιλίνκοβιτς στην τεχνική ηγεσία, προήλθαν από τον Απόλλωνα (2-1 εκτός), την Καλλονή (0-2 εντός) και τον Ατρόμητο (2-0 εκτός).*
Από την άλλη, ο Λεβαδειακός φιλοδοξεί να διασκεδάσει τις -κακές- εντυπώσεις από την συντριβή στην οποία τον υποχρέωσε την προηγούμενη αγωνιστική ο Ολυμπιακός στο γήπεδό του (0-5). Αυτή ήταν η 2η σερί ήττα (είχε χάσει 2-0 στην Κρήτη από τον Εργοτέλη) για την ομάδα του Τάκη Λεμονή, η οποία έχει αποσπάσει μόλις έναν βαθμό, κι αυτόν στην πρεμιέρα από τον Πανθρακικό (2-2 στη Βοιωτία).* Ο Λεβαδειακός έχει να επιδείξει μόλις μία νίκη ως φιλοξενούμενος του Άρη. Στις 3 Δεκεμβρίου του 1989, όταν και είχε επικρατήσει 0-1, με γκολ του σημερινού του προπονητή Τάκη Λεμονή! Προπονητής του Άρη σε εκείνο το παιχνίδι ήταν ο Αλκέτας Παναγούλιας και του Λεβαδειακού ο Τέλης Μπατάκης. Μάλιστα, αυτή ήταν η μία από τις 2 νίκες που είχε πετύχει ο Λεβαδειακός εκτός έδρας εκείνη την περίοδο (η άλλη στον Πειραιά επί του Εθνικού με 3-0). * Στα υπόλοιπα 10 παιχνίδια, οι θεσσαλονικείς έκαναν 9 νίκες (οι 7 σερί) και μία ισοπαλία.* Την περίοδο 1997-98, στο πρωτάθλημα της Β` Εθνικής, ο Αρης είχε υποδεχτεί και είχε νικήσει τον Λεβαδειακό 3-2, ενώ την περίοδο 2003-04, στο πλαίσιο του Κυπέλλου, οι "κίτρινοι" είχαν επικρατήσει 3-1.ΑΡΗΣ - ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣΠΕΡΙΟΔΟΣ    ΣΚΟΡ1987-88    3-01988-89    2-11989-90    0-11990-91    1-11993-94    3-01994-95    2-12007-08    1-02008-09    2-02009-10    1-02011-12    2-12012-13    4-0Ωρα έναρξης: 16:00 - Νοvasports 2Γήπεδο: Κλ. ΒικελίδηςΔιαιτητής: Σταύρος Μάνταλος (Αθηνών)Βοηθοι: Φαντόπουλος (Πειραιά), Κοντίζας (Πειραιά)4ος: Μπαλατσούκας (Θεσπρωτίας)Παρατηρητής: Παπαδάκος (Λακωνίας)