Mιραλάς, ο 6ος!

Παρότι δεν αγωνίστηκε στο Περιστέρι, ο βέλγος επιθετικός τελείωσε τη σεζόν με 20 γκολ και έγινε ο 6ος ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού, ο οποίος από καταβολής Α' Εθνικής (1959-60) κατακτά τον τίτλο του πρώτου σκόρερ!Οι προηγούμενοι πέντε "ερυθρόλευκοι" ήταν οι Γιώργος Σιδέρης (4 φορές), ο Νίκος Αναστόπουλος (4 φορές), Αλέξης Αλεξανδρής (3 φορές), Τζιοβάνι
και Γκαλέτι από μία.Αυτή ήταν συνεπώς η 14η φορά, που παίκτης του Ολυμπιακού αναδεικνύεται πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, με την ΑΕΚ να έχει περισσότερες εμφανίσεις παικτών της (20) και τον Παναθηναϊκό, όσες και ο Ολυμπιακός (14).Τα 11 από τα 20 γκολ, ο Μιραλάς τα πέτυχε στο Καραϊσκάκη και τα 9 εκτός έδρας. Έκανε και καρέ (στο 7-2 με τον Αστέρα) και χατ τρικ (στο 0-4 επί του Λεβαδειακού). Μόλις το ένα προήλθε από εκτέλεση πέναλτι, δύο με κεφαλιά και 17 με σουτ. Τα 9 τα σημείωσε στο πρώτο ημίχρονο και 11 στο δεύτερο 45λεπτο.Οσο για τους σκόρερ του Περιστερίου, Μαρκάνο (4 γκολ) και Φετφατζίδη (3), πέτυχαν φέτος το 10% των τερμάτων του Ολυμπιακού, ο οποίος… σταμάτησε στα 70! Τα 6 από αυτά, οι δύο παίκτες τα πέτυχαν μέσα στο 2012!