H Βέροια προηγήθηκε, έμεινε με 9, κι ο Αρης νίκησε!

Σημαντική βαθμολογική ανάσα πήρε ο Αρης, ο οποίος νίκησε 2-1 τη Βέροια, στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 9ης αγωνιστικής.Ο αγώνας ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό, έπειτα από προσπάθεια του Ολαϊτάν, ο Καλτσάς -τελικός αποδέκτης της μπάλας- έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη για το 0-1. Το παιχνίδι άνοιξε, ο Αρης
ζήτησε την ισοφάριση και λίγο έλειψε να δεχθεί και δεύτερο γκολ στο πρώτο 20λεπτο. Η πρώτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους σημειώθηκε στο 30', όταν κεφαλιά του Γκέσιου πέρασε λίγο άουτ.  Οι ισορροπίες άλλαξαν στο 44', όταν Μπαργκάν και Οικονομόπουλος συγκρούστηκαν στον αέρα, σε μια διεκδίκηση της μπάλας και προς έκπληξη των φιλοξενούμενων, ο διαιτητής της αναμέτρησης, Μιχάλης Κουκουλάκης, έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον παίκτη της Βέροιας και τον έστειλε στα αποδυτήρια για το υπόλοιπο του αγώνα.Εχοντας την αριθμητική υπεροχή, οι γηπεδούχοι έφτασαν νωρίς στην ισοφάριση με την "συνήθη ύποπτο", Αγκάνθο, ο οποίος στο 57' εκμεταλλεύτηκε σέντρα του Παπαστεριανού και κεφαλιά του Γκέσιου και με πλασέ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (1-1).Στο 60' τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τη Βέροια, με τον Μιχάλη Κουκουλάκη να αφήνει την ομάδα της Ημαθίας με 9 παίκτες, αποβάλλοντας τον Σνάουτσνερ για μαρκάρισμα πάνω στον Γιαννιώτα.Εννιά λεπτά αργότερα (69') καρποφόρησε η φυσιολογική υπεροχή του Άρη, με τον Αγκάνθο να έχει και πάλι συμμετοχή. Από σουτ του ισπανού προήλθε το κόρνερ, από το οποίο ο Γκέσιος με σουτ έκανε το 2-1, που έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα. Μοναδικό αξιοσημείωτο στα τελευταία 20 λεπτά, η αποβολή του Καζναφέρη με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 82', για θέατρο... Παρόλα αυτά, η Βέροια δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση.