5άρα της Μπιλμπάο στην Οσασούνα!

Με εντυπωσιακό τρόπο πέρασε από την Παμπλόνα η Αθλέτικ Μπιλμπάο, σκορπίζοντας με... 5-1 την Οσασούνα για την 21η αγωνιστική της Primera.H ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, όχι μόνο εδραιώνεται στην 4η θέση, αλλά πλέον είναι στο +5 από τη Βιγιαρεάλ που χθες ηττήθηκε στην έδρα της Βαγιαδολίδ.Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Σουσαέτα, με τους γηπεδούχους πάντως να απαντούν άμεσα με τον Αρμεντέρος. Αμεση, όμως, ήταν και η απάντηση της Αθλέτικ, που με γκολ του Αντούριθ πήρε ξανά το πάνω χέρι στο 16ο λεπτό.Ο Αντούριθ σκόραρε και στο 62' για το 3-1, ενώ τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα για την ομάδα του Βαλβερδε στο 76', όταν και αποβλήθηκε ο Αρίμπας. Ιμπάι στο 84' και Σόλα στο 88' σκόραραν για το τελικό 1-5.