4άρα με... συντήρηση για Μπάγερν!

Επιστροφή στις νίκες για την Μπάγερν Μονάχου στην Bundesliga, μετά το 0-0 της περασμένης αγωνιστικής με τη Χόφενχαϊμ.

Οι βαυαροί συνέτριψαν με 4-0 τη Χέρτα στο Μόναχο και για να φτάσουν σ' αυτή την επιβλητική νίκη ουσιαστικά χρειάστηκαν τα πρώτα 13 λεπτά του αγώνα!

Συγκεκριμένα, στο 5' ο Γκόμεζ άνοιξε το σκορ, δύο λεπτά αργότερα πήρε τη σκυτάλη ο Ριμπερί, ενώ στο 13' ο Σβαϊστάινγκερ έκανε το 3-0. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι κατέβασαν στροφές, πετυχαίνοντας ωστόσο και τέταρτο γκολ

στο 69' με πέναλτι του Γκόμεζ.

Η Μπάγερν τρέχει αήττητο σερί 12 αγώνων σε Γερμανία και Ευρώπη, διάστημα στο οποίο δεν έχει δεχτεί γκολ!

Στα υπόλοιπα ματς, ισόπαλο 2-2 έληξε το ντέρμπι ανάμεσα σε Γκλάντμπαχ και Λεβερκούζεν, με την Μπορούσια να παραμένει ψηλά στη βαθμολογία. Εντός έδρας νίκες για Στουτγγάρδη και Βόλφσμπουργκ.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Παρασκευή (14/10)Βέρντερ - Ντόρτμουντ 0-2 (42' Πέρισιτς, 71' Ογουομογέλα) Σάββατο (15/10)Μπάγερν - Χέρτα 4-0 (5', 69' πέν. Γκόμεζ, 7' Ριμπερί, 13' Ζβαϊνστάιγκερ)Μάιντζ - Αουγκσμπουργκ 0-1 (88' πεν. Κάλσεν)Στουτγγάρδη - Χοφενχάιμ 2-0 (48' Οκαζάκι, 77' Πογκρέμπνιαγκ)Βόλφσμπουργκ - Νυρεμβέργη 2-1 (24', 83' πέν. Μάντζουκιτς - 70' Εϊγκλερ)Μάιντζ - Λεβερκούζεν 2-2 (65' Ρέους, 72' Χέρμαν - 20' Ρέιναρτζ, 87' Σούρλε)

Κυριακή (16/10)Φράιμπουργκ - Αμβούργο (16:30)Κολωνία - Ανόβερο (18:30)