Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε μόνο στο πρώτο ημίχρονο στο χορτάρι του ΟΑΚΑ, αλλά έστω και έτσι οι «πράσινοι» κατάφεραν να επικρατήσουν με 2-0 χάρη σε τέρματα των Ζιλμπέρτο στο (6') και Καντέ στο (38').Οι πράσινοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς στο σκορ. Σε κόρνερ που εκτελέστηκε από δεξιά στο 6' λεπτό, ο Μπουμσόνγκ έπιασε την πρώτη κεφαλιά, με τον Ζιλμπέρτο στη συνέχεια να ανοίγει το σκορ με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.
Στη συνέχεια οι «πράσινοι» πίεσαν και θα μπορούσαν να πετύχουν και κάποιο άλλο τέρμα στο πρώτο μισάωρο αλλά αυτό ήρθε, λίγα λεπτά μετά. Στο 38', ο Νίνης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Καντέ από κοντά έκανε το 2-0 για τον Παναθηναϊκό. Στο τελευταίο λεπτό του α' ημιχρόνου ο Μπούντιμιρ είχε την ευκαιρία να μειώσει το σκορ αλλά ο Τζόρβας απέκρουσε τη μπάλα, διατηρώντας το μηδέν στην άμυνα, στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τους «πράσινους» να έχουν προβάδισμα δύο τερμάτων.Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός δεν υπήρχε πουθενά. Όχι μόνο δεν δημ