Ο Άλεν έστειλε τον τελικό σε 7ο παιχνίδι

Συγκλονιστικόςήταν ο έκτος τελικός του ΝΒΑ ανάμεσα σε Σπερς και Χιτ, με την ομάδα τουΜαϊάμι να παίρνει τη νίκη με 103-100 στην παράταση, να ισοφαρίζει σε3-3 νίκες και να στέλνει την υπόθεση τίτλος σε έβδομο παιχνίδι.

Οι Σαν ΑντόνιοΣπερς, ήθελαν να καθαρίσουν την υπόθεση τίτλος κι από την άλλη οι πρωταθλητές Χιτ, έπρεπε να υπερασπιστούν τον τίτλο τους.

Τελικά, η ομάδα του Μαϊάμι ήταν αυτή που υπερίσχυσε, χάρη στον Ρέι Αλεν,ο οποίος 5 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα ισοφάρισε με

τρίποντο σε 95-95 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Για να φτάσουμε, όμως, εκεί οι Σπερς είχαν ήδη χάσει μία διαφορά 13 πόντων που είχαν στην τρίτη περίοδο και το come back των Χιτ επηρέασε την ψυχολογία τους.

Στην παράταση δεν παίχθηκε καλό μπάσκετ, αλλά οι Χιτ, ψύχραιμοι από τις βολές, πήραν τη νίκη.

Πλέον όλα θα κριθούν σε έβδομο ματς που θα γίνει τα ξημερώματα της Παρασκευής, ξανά στο Μαϊάμι.

Χιτ: Τζέιμς 32 (11 ασίστ, 10 ριμπ.), Τσάλμερς 20, Ουέιντ 14, Μπος 10 (11 ριμπ.), Άλεν 9, Μπατιέ 9, Μίλερ 8, Άντερσεν 1.

Σπερς: Ντάνκαν 30 (17 ριμπ.), Λέοναρντ 22 (11 ριμπ.), Πάρκερ 19 (8 ασίστ), Τζινόμπιλι 9, Ντιό 7, Νιλ 5, Σπλίτερ 5, Γκριν 3, Μπόνερ.