Με σούπερ Σπανούλη

Ο Βασίλης Σπανούλης μετά τους Γάλλους της Νανσί «καθάρισε» και τη Μπιλμπάο, με 88-81 και έβαλε τον Ολυμπιακό σε τροχιά πρόκρισης. Ο Λαρισαίος γκαρντ τελείωσε το ματς με 29 πόντους (6/8δίπ., 2/4τρίπ., 11/12β., 6ασ,. 3λ.). Σπουδαία δουλειά κι από τον Κάιλ Χάινς. Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονται μια ανάσα από το TOP 16. Ο Αμερικανός σέντερ είχε 18 πόντους με 7 ριμπάουντ.

O Ολυμπιακός

μπήκε πολύ δυνατά στο ματς κι όσα σουτ έχασε στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό τα έβαλε κόντρα στη Μπιλμπάο. Ο Πέρο Άντιτς άρχισε το παιχνίδι με 3/3 τρίποντα κι οι Κυπελλούχοι Ελλάδος προηγήθηκαν 19-9. Μέσα σε τρία λεπτά, όμως, η Μπιλμπάο, με μπροστάρηδες τους Μπλουμς και Βασιλειάδη, έκανε ένα επιμέρους σερί 13-5 και μείωσε σε 24-22, με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει 27-24 υπέρ της ομάδας του Ντούσαν Ίβκοβιτς.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 29-24 στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά με σερί 0-5 οι Ισπανοί ισοφάρισαν (29-29) κι έκτοτε το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν για πρώτη φορά το προβάδισμα με 38-36 κι αυτό χάρη στην εξαιρετική τους επίθεση και τους πολλούς αιφνιδιασμούς, τους οποίους δεν μπορούσε να σταματήσει ο Ολυμπιακός. Σε εκείνο το σημείο, ο Βασίλης Σπανούλης ανέλαβε δράση κι οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν με 45-40, με το ημίχρονο να λήγει με καλάθι του Μουμπρού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός δεν έπαιξε καλή άμυνα. Οι Βάσκοι βρήκαν ελεύθερους διαδρόμους για εύκολα λέι απ και πολλούς αιφνιδιασμούς, κάτι που τους επέτρεψε να περάσουν μπροστά ακόμη και με +6 (55-61), με τους Μάρκο Μπάνιτς και Άλεξ Μουμπρού να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ. Όταν βρήκε ρυθμό ο Χάινς κι οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν την άμυνα τους, μείωσαν σε 60-61 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Σπανούλης και Χάινς άρχισαν να συνεργάζονται εξαιρετικά στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν ρυθμό στην επίθεση. Ο Ολυμπιακός, με τον Αμερικανό να είναι ασταμάτητος, προσπέρασε στο σκορ. Την σκυτάλη από τον Χάινς πήρε ο V-Span, ο οποίος, κάνοντας τα πάντα στο παρκέ, έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά με 75-70, πέντε λεπτά πριν από το τέλος του ματς. Ο Λαρισαίος γκαρντ έκανε τα πάντα, φοβερές άμυνες, μεγάλα σουτ και τρομερές ασίστ, με τον Ολυμπιακό να φτάνει ακόμα και στο +9 (79-70). Οι Βάσκοι, όμως, δεν τα παράτησαν και μείωσαν σε 81-76, δύο λεπτά πριν από το τέλος του παιχνιδιού. To ματς έγινε θρίλερ με το τρίποντο του Μουμπρού (84-81) 36'' πριν το τέλος, αλλά και πάλι ο Σπανούλης με 2/2 βολές έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 45-42, 60-61, 88-81
Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 18 (8/9δίπ., 2/4β., 7ρ., 2κλ.), Λούκας 6 (1/2τρίπ., 2ασ., 4λ.), Άντιτς 13 (3/6τρίπ., 5ρ., 4ασ., 2λ.), Σπανούλης 29 (6/8δίπ., 2/4τρίπ., 11/12β., 6ασ., 4λ.), Κέσελ 2 (0/2τρίπ.), Πελεκάνος, Παπαδόπουλος 4 (2ασ., 2λ.), Γκετσεβίτσιους (0/1τρίπ.), Πρίντεζης 8 (2/4τρίπ.), Παπανικολάου 8 (1/3τρίπ..), Μάντζαρης
Μπιλμπάο (Κατσικάρης): Φίσερ Τζ. (3λ.), Κρουπάλια, Τζάκσον 13 (1/3τρίπ., 4ασ., 3λ.), Μαυροειδής 4, Μπάνιτς 15 (2λ.), Μουμπρού 17 (2/2τρίπ