Κυπελλούχος τα Βριλλήσια

Τη μεγάλη έκπληξη έκανε η ομάδα των Βριλησσίων που κατέκτησε το Κύπελλο επικρατώντας με 19-18 της πρωταθλήτριας ΑΕΚ σε ένα συναρπαστικό τελικό, όπου κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού αγωνίστηκε με μεγάλο πάθος από τα πρώτα λεπτά και έφτασε στην κατάκτηση του Κυπέλλου μετά από 15 χρόνια (1996)!Τα Βριλήσσια έδειξαν τα «δόντια» τους από την αρχή. Με σφιχτή άμυνα και μεγάλο πάθος πήραν από την αρχή το προβάδισμα με 2-0. Το πρώτο δεκάλεπτο
ολοκληρώθηκε με 2-1. Από εκεί και μετά οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ με το ημίχρονο να τελειώνει στο 9-8 υπέρ της ΑΕΚ. Κορυφαίος για την ΑΕΚ στο πρώτο μέρος ήταν ο Καφφάτος με 15 αποκρούσεις.Στη συνέχεια βελτίωσε την απόδοση της η ομάδα των Βριλησσίων και έφτασε για πρώτη φορά στο +4 (16-12) αποδεικνύοντας ότι θα κυνηγήσει μέχρι τέλους τον τίτλο. Η ΑΕΚ έκανε την ύστατη προσπάθεια και μείωσε σε 19-18. Στην τελευταία φάση ο Μπακαούκας σκόραρε όμως σωστά οι διαιτητές δεν μέτρησαν το τέρμα, ως εκπρόθεσμο, με τους παίκτες των Βριλλησσίων να πανηγυρίζουν έξαλλα τον τίτλο.Τα δεκάλεπτα : 2-1, 4-8, 8-9 (Ημίχρονο), 12-11, 19-18