Ήττα για Κοτσιλιάνο/Ζουπάνη

Μια ανάσα από το κυρίως ταμπλό του Όπεν της Σανγκάης βρέθηκαν οι Γιώργος Κοτσιλιάνος και Νίκος Ζουπάνης, οι οποίοι ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες από τους Αμερικανούς Τζένινγκς/Ουόνγκ.Το ελληνικό δίδυμο (Νο 15 των προκριματικών) έχασε μία σπουδαία ευκαιρία να βρεθεί στους "32" του τουρνουά, αφού στο ματς με τους Αμερικανούς (Νο 2) ήταν καλύτερο και μπορούσε να κάνει την έκπληξη.Πήρε το 1ο σετ με 21-19, αλλά στο 2ο, αν και βρισκόταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκειά του, ηττήθηκε τελικά με 24-22. Το "κλειδί" ήταν το 3ο σετ,
όπου οι Έλληνες προηγούνταν με 12-8, ενώ είχαν και ματς μπολ στο 14-13. Ωστόσο, η νίκη κατέληξε σε αμερικανικά χέρια, αφού οι Τζένινγκς/Ουόνγκ επικράτησαν με 20-18.Νωρίτερα, οι Κοτσιλιάνος/Ζουπάνης είχαν αποκλείσει πολύ εύκολα τους Ολλανδούς Μπράουβερ/Μέουβσεν (Νο 18) με 2-0 (21-12, 21-13).Η θέση που κατέλαβαν στο Όπεν της Σανγκάης είναι η 33η, που τους αποφέρει 30 βαθμούς στην παγκόσμια κατάταξη.Το δεύτερο ελληνικό δίδυμο, οι Μάνος Ξενάκης και Φερνάντο Μπιλλήρης (Νο 19), ηττήθηκαν στο β' γύρο των προκριματικών από τους Τούρκους Σεκερτσί/Γκεγκτεπέ (Νο 14) με 2-1 (19-21, 21-14, 15-10) και αποκλείστηκαν.Η θέση που κατέλαβαν συνολικά στο τουρνουά είναι η 41η, που τους αποφέρει 18 βαθμούς στην παγκόσμια κατάταξη.Η ελληνική εκπροσώπηση στην κινεζική πόλη δεν ολοκληρώθηκε, αφού από την Τετάρτη μπαίνει στη "μάχη" των προκριματικών και η γυναικεία ομάδα των Χριστίνας Ρουμπάνη και Τζοάννας Παπαγεωργίου (Νο 36 των προκριματικών).