Έκανε τα εύκολα δύσκολα

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα η Κηφισιά έφτασε ακόμα και στο +19, ενώ τα Τρίκαλα με 33 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο μείωσαν στους 4 στα τελευταία δευτερόλεπτα αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν την μεγάλη ανατροπή και ηττήθηκαν με 96-89.
Ιδιαίτερα παραγωγικοί ήταν οι παίκτες του Παπαθεοδώρου αφού σημείωσαν 28 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Κηφισιά με την εμπειρία την οποία διαθέτουν οι παίκτες της ομάδας των Βορείων προαστίων δεν είχε πρόβλημα και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ωστόσο τα Τρίκαλα,
που εντός έδρας έχουν αποδειχθεί «σκληρό καρύδι» δεν άφησαν του φιλοξενούμενους να πάρουν μη διαχειρίσιμη διαφορά. Μάλιστα στο δεύτερο δεκάλεπτο, 3 λεπτά πριν το ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στους 16 πόντους, για το 34-50. Ωστόσο οι παίκτες του Παπαθεοδώρου έμειναν άποντοι μέχρι το ημίχρονο και έδωσαν τη δυνατότητα στα Τρίκαλα να μειώσουν με τη λήξη στους 10, για το 40-50.

Στην τρίτη περίοδο η Κηφισιά συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τα Τρίκαλα να μην βρίσκουν τον τρόπο να αμυνθούν σωστά και έτσι οι φιλοξενούμενοι στο τέλος της περιόδου ανέβασαν τη διαφορά στους 16, για το 56-72. Η Κηφισιά αρχικά στην τέταρτη και τελευταία περίοδο έφτασε στο +19 για το 77-58. Όμως η ομάδα των Τρικάλων κράτησε στο μηδέν για ένα τρίλεπτο τους φιλοξενούμενους και μείωσαν στους 8 για το 69-77. Στο 1,22'' πριν το τέλος ο Ματαλόν με λέι απ κατεβάζει τη διαφορά ακόμα περισσότερο για το 82-86. Η ομάδα του Φλεβαράκη έχασε την ευκαιρία με το άστοχο τρίποντο του Κούπκοβιτς να πλησιάσει ακόμα περισσότερο και ουσιαστικά εκεί το παιχνίδι κρίθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 40-50, 56-72, 89-96

Τρίκαλα: Ινγκράμ 17, Νικολόπουλος, Τρέισι 10 (8 ριμπάουντ), Μπόουι 13 (6 ασίστ), Τσούπκοβιτς 9, Πάνος 2, Σπανός 3, Ματαλών 7, Κάντζι 8, Χουχούμης, Χότζιτς 20 (8 ριμπάουντ)

Κηφισιά: Ρεμενκούν 2, Καυκής 2, Γιούινγκ 8, Λιακόπουλος 6, Πόποβιτς, Μαυροειδής 17, Ψάθας, Κακιούζης 9, Τσαλδάρης 15, Ντούβνιακ 13, Ντέιβις 10, Μπάρλος 14