Δύσκολα ο Παναθηναϊκός (78-73)

Ο Παναθηναϊκός αν και έχασε τον αρχηγό του Δημήτρη Διαμαντίδη (διάστρεμμα) στα τελευταία λεπτά, κατάφερε και επικράτησε με 78-73 της Μάλαγα, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του ΤΟΡ 16 στην Ευρωλίγκα. Πρώτοι σκόρερ οι Γκιστ, Ματσιούλις και Μπανκς.«Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, Μας πίεσε στην ταχύτητα η Μάλαγα. Στο 1ο ημίχρονο είχε 12 πόντους από ελεύθερα σουτ. Δεν είχαμε καλή ισορροπία. Πήραν 8 επιθετικά ριμπάουντ στο 1ο ημίχρονο και είχαν δεύτερες επιθέσεις. Είχαμε προβλήματα με το πικ εν ρολ με τον
Σχορτσανίτη που δε βρίσκεται στη καλύτερη φυσική κατάσταση. Η Μάλαγα έχει μεγάλα διαγράμματα μέσα στο παιχνίδι της. Οι Σόφο, Διαμαντίδης, Καπόνο δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν. Πίεσαν στις ανάσες. Όσο το ματς άνοιγε ήταν καλύτερο για την άμυνα. Στο 3ο δεκάλεπτο από την άμυνα καταφέραμε να πιέσουμε. Στο τέλος δείξαμε χαρακτήρα. Σφίξαμε την άμυνά μας. Κερδίσαμε. Η ομάδα δεν είναι έτοιμη, έχει παιδιά που είναι καιρό έξω. Η ατυχία με τον Δημήτρη ευτυχώς δεν μας κόστισε» είεπε μετά το τέλος του παιχνιδιού ο Αργύρης Πεδουλάκς. Σε ερώτηση για την κατάσταση του Διαμαντίδη ο προπονητής του Παναθηναϊκού τόνισε: «Είναι διάστρεμμα, δεν ξέρουμε τι βαθμού είναι. Περιμένουμε».

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 39-37, 56-58, 77-73
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 4, Ματσιούλις 14(4), Καπόνο 7(1), Ούκιτς 5, Λάσμε 7, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 6(1), Γκιστ 17(3), Μπανκς 14(3), Σχορτσανίτης 4.
Μάλαγα (Ρέπεσα): Σίμον 11(1), Γουίλιαμς, Λίμα, Πάνκο 11(1), Βιδάλ 5(1), Ουρτάσουν 8, Κάλογουεϊ 14(2), Πέροβιτς 4, Βάσκεθ 4, Ζόριτς 11, Ντράγκιτς 5.